Gentiana olivieri' nin ın vıtro antitümöral aktivitesi
In vitro antitumoral activity of gentiana olivieri
- Tez No: 382655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ, PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Halk arasında tedavi amaçlı kullanılan bitki türevleri ve bileşiklerinin tedavi edici potansiyel etkileri kanser tedavisi için yeni ilaç araştırmalarının birçoğuna konu olmaktadır. Bunun nedenleri arasında kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çok ciddi yan etkilerinin bulunması yatmaktadır. Bilimsel olarak pek çok farmakolojik etkiye sahip olduğu bildirilen G. olivieri' nin anti-tümöral etkisinin de olabileceği görüşünden yola çıkılarak bu bitkinin yaprak ve çiçek kısımlarının metanol ve hekzan özütlerinin fitokimyasal içeriğinin belirlenmesi, DNA koruyucu aktivitesinin saptanması ve sitotoksik ve apoptotik etkilerinin çalışılması planlanmıştır. G. olivieri' nin DNA koruyucu aktivitesi pBR322 plazmidi kullanılarak; sitotoksik aktivitesi H1299 ve A549 akciğer kanseri hücre hatları üzerinde MTT yöntemine dayanarak ve apoptotik aktivitesi ise anti-ssDNA ve NF-kB ekspresyonu değerlendirilerek çalışılmıştır. Çalışma sonucunda G. olivieri özütleri içerisinde en fazla aktiviteye sahip olan metanol özütleri özellikle de yaprak metanol özütü olarak bulunmuştur. Buradan hareketle pek çok geleneksel ilaç yapımında halk arasında yoğun kullanıma sahip olan G. olivieri' nin DNA koruyucu ve apoptotik özelliklere sahip etken madde arayışında doğal kaynak olarak kullanılabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The potential therapeutic effects of plant derivatives and compounds which are used for therapy among the people are subjected to new drug research for cancer therapy. One of the reasons of these researches is that cancer drugs have serious adverse effects. The view of whether G. olivieri, reported as having lots of pharmacological effects scientifically, has any anti-tumor effect or not guides for our study, we planned that determination of phytochemical components of hexane and methanol extracts of G. olivieri leaves and flowers, and then evaluation of DNA protective, cytotoxic and apoptotic effects of these extracts. DNA protection activity of G. olivieri was studied by using pBR322 plasmid, cytotoxic activity by MTT technique on lung cancer cell lines H1299 and A549, apoptotic activity by evaluating anti-ssDNA and NF-kB expression. As a result, methanol extracts especially leaf methanol extract was the best active among the studied extracts of G. olivieri. Furthermore, we suggest that G. olivieri, used in most of traditional medicine in public, could be used as a naturel source for investigating DNA protective and apoptotic agents.