Iris kirkwoodii' nin biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of biological activity of iris kirkwoodii
- Tez No: 382659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalıĢmada kullanılan Iris kirkwoodii bitkisi Tokat ili ve çevresinden toplanmıĢtır. Bitki Türkiye‟ de yayılıĢ gösteren endemik türlerdendir. Nisan, Mayıs aylarında çiçekler açan tek yıllık otsu bitkidir. I. kirkwoodii ile ilgili daha önce yapılmıĢ çalıĢmalar bulunmamaktadır. Bu çalıĢmada I. kirkwoodii bitkisinin kök, yaprak ve çiçek kısımlarının n-hekzan, diklorometan, metanol ve su özütleri Soxhlet ekstraktörüyle hazırlandı. Antioksidan, antibakteriyal ve DNA koruyucu aktivitelerini içeren biyolojik aktiviteleri çalıĢılmıĢtır. Antioksidan aktivitesini belirlemek için Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH testleri kullanılmıĢtır. Antibakteriyel aktivite testi için CLS (Klinik Laboratuvar Standartları)‟ye göre MĠK (Minimum Ġnhibisyon Konsantrasyonu) yöntemi oluĢturulmuĢtur ve DNA koruyucu aktivite için pBR322 plazmid DNA sından yararlanıldı. Bunların sonucunda özellikle su ve metanol özütlerinin oldukça yüksek antioksidan aktivite gösterdiği gözlemlendi. En yüksek antioksidan aktiviteyi çiçek su özütü gösterdiği tespit edildi. Ayrıca en yüksek DPPH serbest radikalini temizleme aktivitesini kök su özütünün sahip olduğu saptandı. Kök hekzan özütü dıĢındaki tüm özütlerin geniĢ spektrumlu antibakteriyal aktivite gösterdiği belirlendi. Kök diklorometan ve su özütleri dıĢındaki tüm özütler UV ve H2O2 ile oluĢturulan plazmid DNA hasarına karĢı koruyucu özellik gösterdiği gözlendi. Sonuçlar I. kirkwoodii bitkisinin antioksidan, antibakteriyal ve DNA koruyucu özellikte aktif bileĢiklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Iris kirkwoodii plant used in this study was collected around the province of Tokat, is one of the endemic species spreading in Turkey. The annual herbaceous plant that is bloomed flowers in May, April. There are no previous studies about I. kirkwoodii. In the present study, n-hexane, dichloromethane, methanol, and water extracts from roots, leaves and flower parts of I. kirkwoodii were prepared by soxhlet extractor. Their biological activities included the antioxidant, antibacterial and DNA protection activity were studied. To determine the antioxidant activity, Rell Assay Diagnostics Kit (TAS, TOS) and DPPH assays were used. MIC (Minimal Inhibition Concentration) method was performed according to CLS (Clinical Laboratory Standarts) for antibacterial activity assay and pBR322 plasmid DNA was used to determined the DNA protection activity. These results showed that, water and methanol extracts the higher antioxidant activities. The water extract of flower showed the high antioxidant activity. In addition, it has been determined that water extract of root had the highest DPPH free radical scavenging activity. All extracts appeared broad spectrum antibacterial activity except hexane extract of root. Whole extracts other than root dichloromethane and water shown protection property against plasmid DNA damaging with presence of UV and H2O2. Results indicated that I. kirkwoodii had active metabolites related to antioxidant, antibacterial and DNA protection activities.