Biological activitis of opuntia wilcoxii
Opuntia wilcoxii biyolojik aktiviteleri
  1. Tez No: 382682
  2. Yazar: MOHAMMED MAHGOOB KHALAF AL-JUBOORİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
O. wilcoxii tıbbi bir bitki ve bol güneş alan yerlerde fazla suya gereksinim duymadan yetişir ve her türlü toprağa uyum sağlayabilir. Cactaceae familyasının bir üyesidir ve Meksika kökenli ve Kuzey Afrika ve Akdeniz havzasında ülkelerinde yayılış göstermiştir. Bu çalışmada, O. wilcoxii' nin biyolojik aktivitelerinin araştırılması planlanmıştır. Bitki örnekleri 2013 Haziran ayında Gaziantep Üniversitesi kampüsünden toplanmıştır ve herbaryum tekniklerine uygun olarak preslenip kurutulmuştur. Sokslet aparatı yardımıyla bitki metanol özütü çıkarılmıştır. O. wilcoxii bitkisi özütü, A549 ve H1299 iki akciğer kanseri hücre hatları üzerindeki antiproliferatif ve sitotoksik aktivitesini tespit etmek için MTT testi kullanılmıştır. Ayrıca DNA koruyucu aktiviteleri için pBR322 plazmid DNA testi kullanılmıştır. Sonuçlara göre özüt düşük konsantrasyonda (6.25 µg/ml) A549 üzerinde etkiliyken gösterdi iken H1299 üzerinde etkili değildir. Özüt uygulanan iki konsantrasyonda da (1/10, 1/5 µg/ml) UV ve H2O2 ile oluşturulan plazmid DNA hasarına karşı koruyucu özellik göstermiştir. Sonuç olarak, O. wilcoxii bitkisinin sitotoksik ve DNA koruyucu özellikte aktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Opuntia wilcoxii, is known as a medicinal plant which grows in places with plenty of sun without the need for more water and adapts to all kinds of soil. It is a member of the Cactaceae family and originated in Mexico and countries of North Africa and the Mediterranean basin. In this study, There has not been any investigation related with the biological activitiy of O. wilcoxii, so our study is original in this issue. we aimed to investigate the biological activities of O. wilcoxii. Plant samples were collected from Gaziantep University campus in June 2013 and dried according to herbarium techniques. The methanol extract was prepared by soxhlet method. We utilized the MTT assay for evaluation the proliferative and cytotoxic activity of O. wilcoxii on two lung cancer cell lines, A549 and H1299. In addition, DNA protection activity was determined by pBR322 plasmid DNA assay. The results showed that the extract in low concentration (6.25µg/ml) had a good result on A549 while on H1299 had no good result. Both of the concentrations (1/10, 1/5 mg/ml) of O. wilcoxii showed protection property against to plasmid DNA damaging with UV and H2O2. As a result, we determined that the O. wilcoxii has good biological activities related with cytotoxic and DNA protection.