Tthe effect of heating rate on the dose dependence and thermoluminescence characteristic of CaSO4: Dy (TLD-900)
Isıtma hızının CaSO4: Dy (TLD-900) 'ün termolüminesans karakterisiği ve doz bağlılığına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 382683
  2. Yazar: KARWAN FAREED MAJEED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VURAL EMİR KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Disporsiyum katkılanmış CaSO4:Dy (TLD-900) etkin atom numarası 15,5 olan ve özellikle son 20 yıldır iyonize radyasyonun tespit edilmesi ve ölçülmesinde kullanılan bir katı hal dozimetresidir. Bu çalışmada, ısıtma hızının TLD-900 kristalinin ışıma eğrileri üzerine etkisi doz-cevap fonksiyonu ve doğrusallık fonksiyonu f(D) kullanılarak araştırılmıştır. Doz-cevap fonksiyonu, 1 oC/s and 10 oC/s arasinda lineer ısıtma hızları kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ana dozimetrik pikin tepe sıcaklığının (P2) ısıtma hızının artmasıyla yüksek sıcaklıklara doğru kaydığı ve ışıldama eğrisi altındaki toplam alanın termal sönüme bağlı olarak 50 % oranında azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
CaSO4:Dy (TLD-900) doped with dysprosium, having an effective number of 15.5, is a solid state dosimeter and it has been used in the investigation for detecting and measuring radiation for the past two decades. In the given study, the effect of heating rate on the dose dependence and thermoluminescence characteristics of TLD-900 has been investigated by using the dose response function f (D) at different linear heating rates between 1 oC/s and 10 oC/s. It is observed that, the peak temperature of the main dosimetric glow peak (P2) shifts to higher temperature sides and the integrated peak area decreases by about 50% as the heating rate increases due to thermal quenching.