Üniversite öğrencilerinin sınav kaygısının beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of examination anxiety on nutritional habits of university students
  1. Tez No: 988703
  2. Yazar: KEVSER AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
AKCAN, K. (2025). Üniversite Öğrencilerinin Sınav Kaygısının Beslenme Alışkanlıkları Üzerine Etkisi. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı, İstanbul. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de öğrencilerin başarı ve performanslarını ölçmek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri sınavdır. Öğrencilerin sınav dönemlerinde yaşadıkları yüksek sınav kaygısı; beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere, uyku süresi ve kalitesi, fiziksel aktivite ile ruhsal durumlarını etkileyebilmektedir. Bu çalışma üniversite öğrencilerinin sınav kaygısının beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören gönüllü 180 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada uygulanacak anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle sınav öncesi ve sonrası olacak şekilde iki tekrarlı uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 programıyla yapılmıştır. Bu sonuçlara göre öğrencilerin sınav öncesi dönemdeki sınav kaygı puanları sınav sonrasına göre daha yüksek bulunmuştur. Sınav döneminin beslenme alışkanlıkları nüzerinde etkili olduğunu düşünen öğrencilerin oranı sınav öncesinde %80.6 iken, sınav sonrasında %76.7'ye düştüğü bulunmuştur. Ancak bu düşüş, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Öğrencilerin çoğunluğunun 2 ana öğün 1 ara öğün tükettikleri ve öğün atladıkları saptanmıştır. Öğrencilerin sınav öncesi ve sonrası makro ve mikro besin ögesi alımları karşılaştırıldığında sınav sonrasında anlamlı bir düşüş saptanmıştır (p<0.05). Sağlıklı beslenmeye yönelik tutum ölçeğinden elde edilen toplam puanların, sınav sonrasında sınav öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir (p<0.05). Araştırma sınav kaygısının öğrencilerde kaygı düzeylerini artırdığını ve beslenme alışkanlıkları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AKCAN, K. (2025). Investigation of the Effect of Examination Anxiety on Nutritional Habits of University Students. Master's Thesis, Istanbul Health and Technology Universty Graduate School, Deparment of Nutrition and Dietetics, İstanbul. As in many parts of the world, exams are one of the most common methods used to assess students' academic success and performance in our country as well. The high levels of exam anxiety experienced by students during exam periods can affect not only their eating habits but also their sleep duration and quality, physical activity, and psychological well-being. This study was conducted to examine the effect of university students' exam anxiety on their eating habits. The sample of the study consisted of 180 volunteer students studying in various faculties of Istanbul Health and Technology University. The questionnaire used in the research was administered twice before and after the exam through face-to-face interviews. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 22.0. According to the results, students' test anxiety scores were significantly higher before the exams compared to after the exams. While 80.6% of the students believed that exam periods affected their eating habits before the exams, this rate decreased to 76.7% after the exams; however, this decrease was not statistically significant (p>0.05). It was determined that the majority of students consumed two main meals and one snack daily and frequently skipped meals. A comparison of macro- and micronutrient intake before and after the exams revealed a statistically significant decrease following the exam period (p < 0.05). Additionally, the total scores obtained from the Healthy Eating Attitude Scale were found to be significantly higher after the exam period compared to before (p < 0.05). Overall, the findings indicate that exam anxiety increases students' anxiety levels and has a notable impact on their eating habits.