Differential quadrature method and its applications
Diferansiyel kareselleştirme yöntemi ve uygulamaları
  1. Tez No: 382710
  2. Yazar: SELDA KURTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada diferansiyel kareselleştirme metodu tanıtıldı.Polinom tabanlı diferansiyel kareselleştirme metodu ile birlikte kosinüs açılımı, sinüs açılımı ve Fourier açılımı tabanlı diferansiyel kareselleştirme metotları çalışıldı.Polinom tabanlı diferansiyel kareselleştirme metodu iki farklı grid nokta dağılımı kullanılarak incelendi. Birinci, ikinci ve yüksek dereceli türevlerin gösterimi farklı yaklaşımlarda verildi. Her yaklaşımda türevler için olan ağırlık katsayıları incelendi ve bu yaklaşımların avantajları ve dezavantajları belirtildi. Son olarak, metodu açıklamak için başlangıç değer ve sınır değer problemlerinin örnekleri verildi. Bütün hesaplamalarda, bilgisayar destekli yazılım (CAS), Maple XIII programları kullanıldı ve bilgisayar kodları ekte verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the differential quadrature method is introduced. The polynomial based differential quadrature method along with cosine expansion, sine expansion and Fourier expansion based differential quadrature methods are studied. Using two different types of grid point distribution, the polynomial based differential quadrature method is examined.The representation of the first, the second and the higher order derivatives are given in different approaches. In each type of approach, the weighted coefficients for derivatives are examined, and the advantages and the disadvantages of these approaches are clarified.Finally, the example of initial and boundary value problems are given to explained the method. In all calculations, the computer aided software (CAS), so called Maple XIII, is used and the computer codes are given in Appendices.