Design of optical sensors embedded into technical textiles for healthcare applications
Sağlık uygulamaları için teknik tekstillere gömülü fiber optik sensörlerin tasarımı
- Tez No: 382716
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL FİDANBOYLU, PROF. DR. ONUR TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Fiber optik sensörleri sağlık görüntüleme uygulamaları için iyi bir adaydırlar. Boyutları, ağırlığı, elektromanyetik alana karşı duyarsı olmaları gibi özellikleriyle sağlık görüntüleme uygulamalarında çok kullanışlı avantajlara sahiptir. Hetero-özlü optik iki farklı öz yapısındaki fiberin birleşiminden oluşan yeni yapıda fiberlerdir. Hetero-özlü fiber optik sensörler iki mod arasındaki mod birleşiminden dolayı diğer sensörlere göre daha hassastırlar. Bu tezde, medika tekstil içine gömülerek solunum hareketlerini görüntülemek için tasarlanmış sensörler sunulmuştur. Tekstil tabanlı makrobending sensor tasarımını rapor edildi. Bu durumda soluk alıp-verme sırasında karın çevresindeki uzama miktarının ölçülmesi prensibine göre sensörler tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fiber optic sensors are very good candidates for healthcare monitoring. Their size, weight, immunity to electromagnetic interference make them very useful alternatives for healthcare monitoring. The hetero-core optical fibers are novel fiber optic sensors that consists of multimode fibers and a short piece of single-mode fiber, which is inserted between the multimode fibers. Hetero-core fiber optic sensors are more sensitive than other fiber optic sensors because of the mode coupling taking place between the multimode and single-mode fibers. In this thesis, the potential impact of optical fiber sensors embedded into medical textiles for the monitoring of respiratory movements is presented. We report a design, textile based: a macrobending sensor. In this case, the sensing principle is based on the measure of the elongation of the abdominal circumference during breathing movements.