Performance evaluations of turk telekom provincial directorates by using data envelopment analysis
Türk telekom il telekom müdürlüklerinin veri zarflama analizi yöntemi ile performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 382718
  2. Yazar: ASLI BEYLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAHRETTİN ELDEMİR, DOÇ. ALİ TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türk Telekomünikasyon Sektörü içinde yaşanan, son yıllarda meydana gelmiş büyük değişimler, sektör içinde ve telekomünikasyon sektörü ile ilişkili tüm sektörler arasındaki rekabetin son derece sert yaşanması; bu sektörün ülke ekonomisi için çok önemli bir değer haline geldiğinin açık göstergeleridir. Bu araştırmada asıl amaç Veri Zarflama Analizinin telekomünikasyon sektöründe kullanılabileceğinin gösterilmesidir. Uygulama olarak 2005 yılında özelleştirilmiş bir kurum olan Türk Telekom seçilmiştir. Uygulamada temel amaç; Türk Telekom içerisinde faaliyet gösteren Türk Telekom İl Müdürlüklerinin performanslarının ortaya konulmasıdır. Uygulamanın kapsamı ise, Türk Telekom içinde faaliyet gösteren personel sayıları, arıza giderme süreleri,müşteri memnuniyet skoru ve abone sayıları gibi veriler alınarak bu dönem içerisindeki performansları ve etkinlikleri veri zarflama analizi ile mükayese edilmiştir
Özet (Çeviri)
Major changes that have occurred in the Turkey Telecommunication Sector in recent years, extremely hard competition between the sector and its associated sectors are clear indicators that this sector has a special importance for the country's economy. The main purpose of this research is to show that Data Envelopment Analysis can be used as a performance measurement tool by telecommunication companies and their branches. To apply the methodology Turk Telekom, the national telecommunication company which had been privatized in 2005, is selected. Activities within provincial directorates of the Turk Telecom are analyzed. The scope of application is set to the analysis of revenue, number of employees, customer satisfaction scores and number of subscribers. The performance of Turk Telekom units and their efficiency are compared using Data Envelopment Analysis Techniques