Akademik kaynakların girişimciliğe ve yenilikçiliğe katkısı: Veri zarflama analizi tabanlı değerlendirme
Contribution of academic resources on innovation and entrepreneurship: A dea based evaluation
- Tez No: 382719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR UYSAL, DOÇ. DR. ALİ TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma ile üniversitenin girişimci ve yenilikçi sistemlerinin güçlü ve zayıf tarafları karşılaştırılarak mevcut olan akademik ve yenilikçilik verileri kullanılarak üniversitenin girişimci ve yenilikçi performansının ölçülmesi amaçlanmıştır. Girişimci ve yenilikçi odaklı performans toblosunun genel olarak amacı, girişimci ve yenilikçi performans sürecinin Veri Zarflama Analizi(VZA) kullanılarak zamanla üniversitede takip edilip gerekli eylem planlarının üniversite ve ulusal düzeyde alınabilmesidir. Girişimci ve yenilikçi üniversite performans göstergesinde kullanılan girişimcilik ve yenilikçilik çıktı etkenleri beş ana boyut ve bu boyutlar da 23 farklı göstergeden oluşmaktadır. Akedemik performans göstergesinde kullanılan girdiler tek boyuttan oluşmak üzere toplamda 5 tanedir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to show innovation and entrepreneurship performance by comparing weekness and powerful sides of universities' entrepreneurial and innovative systems by utilizing existing academic, innovation and entrepreneurship data. The main purpose of innnovation and entrepreneurship oriented performance ranking is to monitor and take into act of required activity plans both in universities and national level by using Data Enveleopment Analysis(DEA). The output factors that are utilized in innovation and performance oriented ranking consists of 5 main daimensions and these 5 dimensions consist of 23 sub-factors. The input foctors that are utilized in academic performance data set comprised of 5 factors and these factors are raw data which have single dimensions.