Calibration of the unconstrained demand heuristic
Kısıtsız talep tahmin sezgisel metodunun kalibre edilmesi
  1. Tez No: 382720
  2. Yazar: NASRULLAH HAZIRBABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKYILMAZ, DR. ZELİHA AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tahminleme ve optimizasyon, modern gelir yonetimi sisteminin iki önemli alanıdır ve başarılı bir optimizasyonun gercekleşmesi icin talep tahmininin doğruluğu son derece önemlidir. Bu çalışmada, geçmiş verileri kullanarak, pazar recapture etkilerini dikkate alan sezgisel bir metodun farklı bir versiyonu önerilmektedir. Sezgisel metod, ücret sınıfları için kısıtsız talep değerleri üretmekte ve havayolu ve pazar bazında da uygulanabilmektedir. Çalışmada, 5 değişik pazar ve bir haftanın günü için gerçek rezervasyon ve sınıf statü durumları bilgisi kullanılmaktadır. Sezgisel metod, bir havayolunun kullanmış olduğu talep hesaplama metodu ve bağımsız talep hesaplama metodu ile karşılaştırılmaktadır. Bu karşılaştırmada, sezgisel metodun üretmiş olduğu değerlerin daha tatmin edici olduğu gözlemlenmiştir. Metod diğer talep tahmin modellerine kolay entegre olmakla beraber, tahmin hatalarını azaltması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Forecasting and optimization are two important elements of the modern revenue management (RM) system and in order to have a successful optimization, demand forecasting is the key issue. An extended version of previously used heuristic that considers market recapture effects is proposed by using historical data. The heuristic generates unconstrained demand values for flight classes and it can be applied at carrier and market level. In this study, the heuristic is run for real life data which contains booking and availability information for 5 different markets and one day of week. The heuristic is compared with an airlines' unconstraining and the independent demand methods. It is seen that the proposed heuristic generates more satisfying results due to considering recapture and market share effects. The heuristic can easily integrated into demand forecast models and it is expected that it reduces forecast errors.