Chemical analysis and stabilization of medical waste incineration ash
Tıbbi atık yakma külünün kimyasal analizi ve stabilizasyonu
  1. Tez No: 382722
  2. Yazar: MUSTAFA ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada tıbbi atıkların yanması neticesinde açığa çıkan kül incelenmiştir. Tıbbi atık yakma külünün ağır metal açısından analizi yapılarak, katkı malzemeleriyle stabilize edilerek çevreye zararsız hale getirilmesine çalışılmıştır. İlk olarak külden kolon yöntemi (ASTM D 4874 Standard Test Method for Leaching Solid Waste in a Column Apparatus) ile sızıntı suyu elde edilmiştir. Elde edilen sızıntı suyunun içerisinde bulunan Cd, Cr, Co, Cu, Fe, Ni, and Pb elementlerinin konsantrasyon değerleri bulunmuştur. Çıkan analiz sonuçlarına göre ağır metallerin giderimini sağlayan zeolit katkı malzemesi değişik oranlarda katılarak bunların stabilizasyon etkileri gözlemlenmiştir. Stabilizasyon neticesinde çıkan sonuçlar karşılaştırıldığında, elementlerin giderimi çalişmasında en iyi olarak (yaklaşık 98%) giderim başarıldı. Deneylerden çıkan sonuçlara göre, külün içinde bulunan ağır metallerin giderimi açısından, zeolit çok iyi bir stabilizasyon malzemesidir ve ağır metallerin etkisini büyük ölçüde gidermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, medical waste incineration ash was studied. The ash that is produced as a result of incineration of medical waste has been investigated in terms of heavy metal contents, as well as to find the suitable way to stabilize the ash with additives to make it environmentally harmless. At first, the leachate is produced according to column test (ASTM D 4874 Standard Test Method for Leaching Solid Waste in a Column Apparatus). Heavy metals Cd, Cr, Co, Cu, Fe, Ni, and Pb are determined based on column effluent (ash). According to the analysis results, by adding different amount of zeolite which provides the removal of heavy metals, their effects of stabilization are observed. When the results of stabilization are compared, throughout the experiment in the remediation of elements, the best removal (approximately 98%) is achieved. According to the results obtained; in terms of removal of elements within the ash, zeolite is a superior stabilization additive and it removes the effect of heavy metals to a large extent.