Akciğer kist hidatiklerinde cerrahi tedavi deneyimimiz: 111 olgunun analizi
  1. Tez No: 132211
  2. Yazar: MEHMET KURNAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
l.ÖZET Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalında 1995 ile 2002 yıllan arasında akciğer kist hidatiği nedeniyle öpere edilen 111 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalardan 59(%53)'u erkek ve 52(%47)'si kadındı. Hastaların yaşları 8 ile 69 (ortalama 27.4) arasında değişmekteydi. Olgulardan 79(%71)'u kırsal kesimden ve 32(%29)'si kentlerden müracaat etmişti. Kentlerden müracaat eden hastaların %60'ı daha önce kırsal kesimde yaşamış hastalardı. Olguların şikayetlerinin başlangıcı ile İdMğimize müracaatları 2 saat ile 4 yıl arasında değişmekteydi. Kliniğimize müracaatta hastaların yakınmaları en fazla öksürük, göğüs ağrısı ve hemoptiziydi. Olgulardan 26(%23.4)'sında ilk müracaatında klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak akciğer enfeksiyonu bulguları vardı. Hastaların 73(%65.7)'ünde perfore ve 38(%34.3)'inde nonperfore kist hidatik vardı. Hastalardan 4' ünde operasyon öncesi başka kütüklerce verilen albendazol kullanma hikayesi vardı ve bu hastalarda daha önceden nonperfore olan kistin perfore olduğu gözlendi. Oniki hastada herbir akciğerde 1 kist olmak üzere bilateral kist hidatik saptandı. Tek kist bulunan hasta sayısı 76(%68.4) ve multipl kist bulunan hasta sayısı 35(%3 1.6) idi. Bilateral akciğer kist hidatiği olan hastalardan T sine iki taraflı akciğer kist operasyonu için median sternotomi geri kalan 10'una ise iki seansta standart posterolateral torakotomi yapıldı. Operasyonda kistlere en sık kistotomi+ kapitonaj ameliyatı uygulandı. Operasyon sırasında etraf dokunun korunması ve kistik kavitenin içinin temizlenmesi için 59(%53.1) hastada klorheksidin glukonad(Savlex®) ve 52(%46.9) hastada %1 povidon iyodürCBattikon81) kullanıldı. Birlikte karaciğer kisti olan veya akciğerde birden fazla kist hidatik olan hastalara operasyon sonrası 10 mg/kg/gün albendazol 4-6 hafta süre ile 15 gün ara verilerek uygulandı. Komplikasyon oram %20.7(23/lll) oldu. Kontrol akciğer grafilerinde patolojilerin düzeldiği ve normal olduğu gözlendi. Bu çalışmada akciğer kist hidatik hastalığının cerrahi tedavi sonuçlan tartışıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In this study 111 patients with lung hydatid disease operated in the chest surgery clinic of Yuzuncu Yil University Medical Faculty by us and their files are examined retrospectively. Fiftynine(53%) of patients were male and 52(47%) of patients were famale. Age varied between 8 and 69 years(mean age 27.4). Most patients(71%) were from rural areas and 29% from urban areas. Most patients(60%) from urban areas were lived in rural areas previously. The time between the begining of the semptoms and represented time to our clinic ranged from 2 hours to 4 years. Common presenting semptoms were cough, chest pain, and haemoptysis. In 26(23.4%) patients lung infection was detected clinically, radiologically, and laboratory. Seventythree(65.7%) patients had perforated cyst hydatid and 38(34.3%) patients had intact cyst hydatid. Of 4 patients were treated with albendazole in other clinics before reference to our clinic and in these patients all cysts were perforated. Twelve patients had bilateral pulmonary hydatid disease and only one cyst were detected in each lung. The number of patients with single cyst were 76(68.4%) and remaining 35(31.6%) had multiple cysts. Of 2 patients with bilateral disease were operated with median sternotomy. For the management of the disease at the same time and remaining 10 patients with bilateral cysts were operated with posterolateral thoracotomy for each pulmonary disease in different times. Cystotomy and cappitonage was carried out in most patients. Chlorhexidine gluconad(savlex®) was used in 59 patients and %1 povidon iodure(batticon®) in 52 patients during the operation to prevent surrounding tissue of cyst and cleaning the cyst cavity. Albendazole with a dose of 10 mg/kg/day was given to the patients with multiple pulmonary cysts and co-existing liver cyst hydatid after the operation for 4 to 6 weeks. The ratio of complications of hydatid disease was 20.7%(23/l 1 1). Control chest radiograms of patients were normal. In this study, surgical treatment results of lung cyst hydatid were discussed.