Preparation of poly(Amidoamine) grafted polyethylene imine (PEI) for drug solubility enhancement applications
İlaç çözünürlüğünü geliştirici uygulamalar için poli (Amidoamine) ile kaplanmış poletilen imin'in hazırlanması
  1. Tez No: 382736
  2. Yazar: KEREM UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada PAMAM ile modifiye edilmiş polietilen imin dendritik polimeri sentezlenmiştir ve NSAIDS sınıfından olan ketoprofen'in çözünürlüğüne etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda PAMAM ile modifiye edilmiş polietilenimin dendronunun ilk beş jenerasyonu PEI-NH2 G1, PEI-NH2 G2, PEI-NH2 G3, PEI-NH2 G4 ve PEI-NH2 G5 olarak sentezlenmiştir. Yapılan FT-IR ve TGA analizleriyle sentezlenen malzemenin karakterizasyonu yapılmıştır. İlaç çözünürlüğü içinde UV görünür böle spektro fotometresi ile ölçümler yapılmıştır. Jenerasyon yardımıyla ve derişim miktarı artıkça ilaç taşıma kapasitesinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PAMAM grafted Polyethylene imine dendritic polymer was synthesized and effect of the dendritic polymer on drug solubility of Ketoprofen that is a kind of a NSAIDS was investigated. In this case, first 5 generations of PAMAM grafted Polyethylene imine were synthesized as PEI-NH2 G1, PEI-NH2 G2, PEI-NH2 G3, PEI-NH2 G4, and PEI-NH2 G5. Characterizations of synthesized every generations of dendritic polymer were made with FT-Ir and TGA. And also, drug solubility measurements were done with UV-Visible spectrophotometer. Increasing of drug delivery capacity was observed by generation and increasing of concentration.