Deneysel dumping sendromunda metabolik ve kardiyak değişiklikler
  1. Tez No: 38275
  2. Yazar: M. HALİT IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇKİN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Erken dumping sendromunda hiperosmolar mide içeriğinin ani ve hızlı olarak barsak lümeniyle teması sonucu oluşan plazma hacmindeki azalma ve buna bağlı olarak salgılanan hormonlar ve kardiyak parametrelerdeki değişimi incelemek amacıyla S.B.A.H. Gastroentoloji kliniğine başvuran 21 hastada yapılan çalışmada endoskop aracılığıyla duodenum distal bölümüne %50'lık 150cc. glukoz verildi. Hastalardan 0.,10M 30. ve 60. dakikalarda kan örnekleri alındı ve kardiyak parametreler ölçüldü. Hastalara 15 ile 30 dakikalarda sorular sorularak oluşan semptomlarına göre klinik teşhis indeksi puanlaması yapıldı. Elde edilen değerlere göre hastalar iki gruba ayrıldı. 7 ve üzeri puan alanlarda dumping sendromu semptomları gelişti (1. Grup). 6 ve daha az puan alanlarda ise dumping sendromu bulguları gözlenmedi (2. Grup). 1. Gruptaki hastaların plazma hacminde 0. ile 30. dakikalar karşılaştırıldığında istatiksel olarak düşme belirlendi. Kan şekeri, plazma insülin ve potasyum değerlerinde zaman dilimleri içinde anlamlı fark yoktu. Tüm zaman dilimlerinde nadız/dakika sayısında belirgin artış gözlendi. 0. ile 30. dakikalardaki kan basıncında belirgin düşmeye, atım hacmi ve ventriküler diastol sonu hacmindeki düşme eşlik etti. Zaman dilimleri için kardiyak out-put ve periferik vasküler dirençte değişim izlenmedi. 2. Grubu oluşturan hastaların plazma hacminde zaman dilimleri içinde değişim olmadı. Nabız/dakika sayısında anlamlı artış izlenirken, kan basıncında 0. ile 60. dakika arasında anlamlı fark bulundu. Bu gruptaki hastaların kardiyak out-put, periferik vasküler direnç ve diastol sonu ventriküler hacminde anlamlı artış izlenmedi. Atım hacminde ise 0. ile 10. dakikalar arasında anlamlı bir düşüş gözlendi. Yukarda belirtilen verilerden, dumping sendromunda plazma hacmindeki düşmeye bağlı olarak hormonal mekanizmaların da etkili olduğunu gözledik. Bu varsayımı plazma kortizol ve prolaktin düzeylerinde aynı zaman dilimlerinde oluşan artış da desteklemekteydi. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY! To search the effect of plasma volume decrease, hormonal and cardiovascular change in early dumping syndrome, we introduce a hypertonic glucose solution to the distal duodenum by the help of an endoscopy to 21 patient who admitted to S.B.A.H. gastroenterolgy clinic, Blood is taken for 0, 10,30 and 60 minutes from all patient. By questioning the patient at 15-30 minutes after the hypertonic glucose injection to deudonom, scores of clinical diagnostic index have been reach. According to their clinical diagnostic index score, score of 7 and higher classified as dumpers' (Group 1), 6 and lower as non-dumpers' (group 2). In dumpers' group marked decreases in plasma volume at 30 minutes have been observed. No correlation can be build with the plasma glucose, insulin and potassium values. Increased in pulse rate is observed during the 60 minute's time. At 30 minutes decrease in arterial blood pressure, stroke volume and end diastolic volumes have been observed. During 60 minutes time, no statistically meaningful change is observed for the cardiac out-put and peripheral vascular resistance. No plasma volume alteration is observed for the non-dumpers'. While increased in pulse rate is observed, arterial blood pressure decreased significantly at 60 minute. No changes occur in cardiac out-put, peripheral vascular resistance and end diastolic volume, while fall in stroke volume is observed at 10 minutes. From our observation, we concluded that fall in plasma volume causes hormonal changes. Our plasma prolaktin and cortisone measurement correlate with our hypothesis. 42