Ürün satışlarında uygulanan kıtlık mesajlarının ve fiyat indirimlerinin satın alma istekliliği ile ilişkisinin Türkiye'de ve Polonya'da incelenmesi
Investigation of the relation of scarcity message types and price discounts that are applied in product sales with the willingness to buy on participants in Turkey and Poland
  1. Tez No: 569670
  2. Yazar: MUHARREM KÜÇÜKTALASLIO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KALENDER ÖZCAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmalar, tüketicilerin markalarını satın almalarını teşvik etmek amacıyla işletmelerin satış promosyonlarında tüketicilere ayrıcalık duygusu yaratarak veya zaman/miktar limitleri belirleyerek kıtlık mesajları vermeye başladıklarını göstermektedir. Öte yandan, dış bir uyaran olarak dışsal referans fiyat, tüketiciler tarafından satın alma kararlarında, satış fiyatlarını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu çalışma, ürün satışlarında uygulanan kıtlık mesajı türlerinin ve referans fiyatın tüketici rekabeti, algılanan işlem değeri, algılanan kalite, fiyat bilinci ve satın alma istekliliği bağlamlarındaki etkilerini Türkiye ve Polonya'daki katılımcılar üzerinde ampirik olarak incelemektedir. Bu amaçla, dışsal referans fiyatın ve kıtlık mesajı türlerinin Türkiye ve Polonya'dan toplam 848 üniversite öğrencisi üzerinde 2X4 MANCOVA tasarımında manipüle edildiği deneysel tasarım uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, örneklem grupları arasında tüketiciler arası rekabet, algılanan işlem değeri ve satın alma istekliliği bağlamlarında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ayrıca, Türkiye ve Polonya'daki tüketicilerin; tüketiciler arası rekabet, algıladıkları kalite, algıladıkları işlem değeri, fiyat bilinçlilikleri ve satın alma isteklilikleri düzeylerini karşılaştırmaktadır. Türkiye ve Polonya'daki tüketiciler arasında tüketiciler arası rekabet, algılanan işlem değeri, algılanan kalite ve satın alma istekliliği açısından anlamlı farklılıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research has shown that businesses have begun to implement scarcity messages in their sales promotions to encourage consumers to buy their brands by creating a sense of exclusivity or by setting time or quantity limits. On the other hand, the external reference price as an external stimulus is used to judge sales prices in purchase decisions by consumers. This study empirically investigates the effects of scarcity message types and reference prices that are applied in product sales on participants in Turkey and Poland in the context of consumer competition, perceived transaction value, perceived quality, price consciousness and willingness to buy. For this purpose, a 2X4 experiment was conducted with a total of 848 university students from Turkey and Poland in which external reference price and scarcity message types were manipulated in a MANCOVA design. In the results of the research, significant differences were determined among the sample groups in terms of consumer competition, perceived transaction value and willingness to buy. In addition, study attempts compare to differences between participants of Turkey and Poland in the context of consumer competition, perceived quality, perceived transaction value, price consciousness and willingness to buy. Significant differences have been found between the participants from Turkey and Poland in the context of consumer competition, perceived transaction value, perceived quality and willingness to buy.