Kahramankazan Aski ana isale hattını tehdit eden heyelanın geoteknik değerlendirmesi ve çözümü hakkında bir çalışma
A study on geotechnical evaluation and solution of the landslide threatening the Aski main transmission line in Kahramankazan
  1. Tez No: 938608
  2. Yazar: DAMLA ANAFARTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hafriyat sahası olarak belirlenen alanların zemin özelliklerinin araştırılmaması, araştırılsa dahi herhangi bir kontrol mekanizması olmadan yüklenmesi, kazı alanından taşınan malzemenin niteliğinin bilinmemesi ve uygun şevlendirmenin yapılmaması gibi sebepler ile duraysızlıkların oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Çalışma kapsamında Ankara İli, Kahramankazan ilçesi, Dağyaka bölgesinde bulunan bir hafriyat alanında kontrolsüz depolanma sonucunda meydana gelen heyelan ve bu heyelanın yaklaşık 60.000 nüfusa sahip ilçenin içme suyu arıtma tesisine su taşıyan isale hattında oluşturduğu hasar ele alınmıştır. Kontrolsüz yığınların duraylılık problemini incelemek amacıyla hafriyat yüzeyinin farklı noktalarından alınan numuneler laboratuvar koşullarında elek analizi, Atterberg limit deneyleri, konsolidasyonsuz-drenajsız ve konsolidasyonlu-drenajlı doğrudan kesme deneyine tabi tutulmuştur. Doğrudan kesme deneylerinden elde edilen veriler ile Slide V9.002 ve Plaxis 2D yazılımı kullanılarak stabilite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda hafriyat malzemesinin yüzeyinden alınan örselenmiş numunelerden elde edilen deneysel verilerin sahadaki genel durumu yansıtmakta yetersiz olduğu, saha gözlemleri neticesinde belirlenen yenilmeleri temsil edemediği sonucuna varılmıştır. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen doğrudan kesme deney sonuçlarının sahadaki problemlerin yansıtılmasında yetersiz kaldığı durumlarda, literatürde rezidüel ve tamamen yumuşamış malzeme davranışı için önerilen korelasyonların kullanılabilirliği araştırılmıştır. Literatür çalışmalarından elde edilen tamamen yumuşamış ve rezidüel malzeme parametreleri saha gözlemleri neticesinde belirlenen kayma düzlemine atanmış, geri analiz yöntemi sonucunda elde edilen kayma dayanımı parametresi ile kıyaslanmıştır. Geri analiz yöntemi ile kayma düzlemi için elde edilen drenajlı içsel sürtünme açısı için, tamamen yumuşamış drenajlı içsel sürtünme açısının 6 ile 8 derece üzerinde, rezidüel drenajlı içsel sürtünme açısının ise 2 ile 4 derece altında bir değer elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The uncontrolled use of undeveloped urban areas, far from city centers and dominated by industrial activities, as dumping sites for excavation materials often leads to unforeseen consequences. Instability problems are unavoidably caused by the failure to investigate the ground properties of areas designated as excavation dumping sites, overload these sites with materials that exceed the soil's bearing capacity, transport materials from excavation sites that are unknown, and fail to design slopes in accordance with the requirements of the transported material. The study focuses on the damage to the water transmission line that supplies the drinking water treatment plant of a district with over 60,000 persons after a landslide occurred at an excavation site in the Dağyaka region of Kahramankazan district, Ankara, due to uncontrolled dumping. Sieve analysis, Atterberg limit tests, consolidated-drained and unconsolidated-undrained direct shear tests were performed on disturbed samples taken from different locations on the waste surface in order to investigate the stability problems brought on by uncontrolled dumps. Data from the direct shear tests, along with Slide V9.002 and Plaxis 2D software, were used to perform stability studies. According to the analysis, the samples collected from the excavation material's surface were not representative of the site's overall state and failed to represent the failures seen during fieldwork. The applicability of the correlations proposed in the literature for residual and fully softened material behavior has been investigated in cases where the results of direct shear tests conducted in laboratory conditions fail to adequately represent field problems. The fully softened and residual material parameters derived from literature studies were assigned to the shear plane identified based on field observations and subsequently compared with the shear strength parameters obtained through back-analysis. The drained internal friction angle determined for the shear plane via back-analysis was found to be 6 to 8 degrees higher than the fully softened drained internal friction angle and 2 to 4 degrees lower than the residual drained internal friction angle.