Kronik renal yetmezlikli hastaların plazma selenyum ve malondialdehit seviyesi üzerine hemodiyalizin etkisi
  1. Tez No: 38276
  2. Yazar: ALİ SİNAN AKALIN
  3. Danışmanlar: NEZAKET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada plazma lipid peroksit düzeyi ile selenyum seviyesini 20 sağlıklı ve 30 dializ korumasındaki kronik renal yetmezlikli hastada ölçtük. Ayrıca bu seviyelere diyaliz uygulamasının etkisini göstermeye çalıştık. İkinci dereceden parametre olarak üre, kreatinin, total lipid albumin ve kolesteroldeğerlerini ölçtük. Lipid peroksit düzeyi yaşa bağımlı artıyordu. Kronik renal yetmezlikli hastalarda lipit peroksit düzeyi kontrol grubuna göre yüksek, selenyum seviyesi ise düşüktü. Hemodiyaliz ise lipit peroksit ve selenyum düzeyini arttırıcı etki yapıyordu. Lipit peroksit düze yi kontrol grubuna göre 3 katına kadar yükselebiliyor, selenyum ise yükselme göstermekle beraber ipit peroksit düzeyi kadar artış göstermiyordu.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY In this study, we measured the plazma lipid peroxide and selenyum levels 20 healthy and 30 ill patients. We tried to how the effects of dialysis on the levels of these parameters. As secondary parameters urea creatinine, total lipid albumin and cholesterol levels were measured. Lipid peroxide levels showed an age dependent increase. Lipid peroxide levels were increased in patients with chronic renal insufficiency as compared to the control group whereas a decrease in selenium levels was observed. Hemodialysis showed an increasing effect on the levels of lipid peroxide and selenium: As compared with the control group lipid peroxide levels showed as increase up to 4 fold; selenium was also increased; but not as much as lipidperoxide.