A hybrid approach for selecting material handling equipment in warehouse
A hybrid approach for selecting material handling equipment in warehouse
  1. Tez No: 382790
  2. Yazar: THOMY EKO SAPUTRO
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BABEK ERDEBİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Depo işlemleri vely yakından elleçleme faaliyetleri ile ilgilidir. Yükleme, boşaltma, malzeme taşıma ve toplama faaliyetlerinin büyük bir kısmını alır. Düzgün de malzeme, operatör ve çevre, malzeme elleçleme ekipmanları (MEE) değer katkı olarak gerekli malzemeyi işlemek için. Göz Tk-kriterler ve çok objektif karar verme sorunu ile bağlantılı olduğundan uygun bir mhe seçimi bir çaba gerekiyor. Burada, entropi tabanlı-hiyerarşik bulanık TOPSIS ve MOMILP bir melez bir yöntem yani entegrasyonu en iyi alternatif arayan için MEE seçim problemine önerilmiştir. Alternatif subjektif ve objektif kriterlere göre belirlenen kriterlere göre değerlendirilir. subjektif ağırlığı bulanık AHP türetilmiştir. Objektif kriterler ile başa çıkmak için, Entropi yöntemi ağırlığını belirlemek için benimsenmiştir. Alternatif değerlendirme bulanık TOPSIS kullanılarak yapılır. Seçimin son yürütülmesi için, MOMILP modeli kullanım dezavantajı en aza indirmek ve malzeme taşıma toplam maliyetini en aza indirmek için iki hedefleri, birleştiren geliştirilmiştir. Augmented e-contraint yöntemi (AUGMECON) modelini çözmek için kullanılır. Bir vaka çalışması yöntemini göstermek için verilir. Sonuçlar karmaşık bir karar verme hibrit yöntemin etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Warehouse operations is vely closely related to material handling activities. Loading, unloading, transporting and picking material take a huge part of the activities. To handle material properly as well as contributing value to the material, operator and environment, material handling equipment (MHE) is required. The selection of a proper MHE needs an effort since consideration is linked to mutli-criteria and multi-objective decision making problem. Here, a hybrid method namely integration of entropy based-hierarchical fuzzy TOPSIS and MOMILP is proposed to MHE selection problem for seeking the best alternative. Alternative is evaluated based on the criteria which are determined according to subjective and objective criteria. subjective weight is derived from fuzzy AHP. To deal with objective criteria, Entropy method is adopted to determine the weight. Alternative evaluation is conducted by using fuzzy TOPSIS. For final execution of the selection, MOMILP model is developed incorporating two goals, which are, to minimize disadvantage of use and to minimize total cost of material handling. Augmented e-contraint method (AUGMECON) is used to solve the model. A case study is given to illustrate the method. The results show the effectiveness of the hybrid method in a complex decision making.