Kumaş boyama ve apre sanayisinde iş güvenliği önlemleri ve risk değerlendirmesi
Risk assessments and safety measures in fabric dyeing and finishing industry.
- Tez No: 382847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FÜSUN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde teknolojideki hızlı gelişmeler, rekabetin artması çalışanların iş güvenliğine ve sağlığına yönelik tehlikeleri arttırmıştır. Bundan dolayı iş yerlerinde oluşabilecek tehlikelerden çalışanları korumak ve üretim devamlılığını sağlamak için iş sağlığı ve güvenliği kavramı büyük önem kazanmıştır. İşyerlerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda sistemli ve planlı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Mevcut iş kanunu ve bu kanunları destekleyen yönetmelikler irdelendiğinde işletmelerin bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemine ihtiyaçları bulunmaktadır. İşyerlerinde yapılacak planlı çalşmaların en başında yapılması gereken mevcut tehlikelerin belirlenerek oluşturdukları risklerin belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenecek risklerin kontrol altına alınması ile çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında önemli bir adım atılmış olacaktır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda işletmelerin risk analizi yapmaları zorunlu hale getirilmiş ve yayınlanmış olan yönetmelik ile risk analizlerinin nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiği tanımlanmıştır. Bu tezde, tekstil alanında baskı, boya ve apre faaliyeti gösteren bir tesisteki risk analizi uygulamalarının mevcut durumu ve alınması gereken önlemlerin değerlendirilmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the fast improvements in technology and competition have increased the dangers towards occupational safety and health of the employees. Therefore occupational health and safety concept has become critically important to protect the employees from the dangers that may occur at the work places and to make sure of the production continuity. It is necessary for the employees at the work places to perform systematic and planned studies on occupational health and safety. When the existing Labour Law and regulations that support these laws are examined the businesses need an occupational health and safety system. The first of the planned works to do at the work places is to identify the existing dangers and identify the risks they create. An important step towards providing occupational health and safety for the employees will be taken by taking the identified risks under control. Occupational Health and Safety Law no 6331 has made it mandatory for businesses to perform a risk analysis and how and according to which measure the risk analysis should be made are defined in the regulations that are issued. Risk analysis applications and taking the necessary precautions in printing, dyeing and finishing factory in textile area are discussed in this thesis.