Tekirdağ ilindeki ceviz bahçelerinin beslenme durumlarının yaprak analizleriyle belirlenmesi
Determination of nutritional status of walnut orchards by leaf analysis in Tekirdağ province
- Tez No: 382863
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Tekirdağ İlindeki ceviz bahçelerinin beslenme durumlarının yaprak analizleriyle belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Süleymanpaşa, Saray, Ergene, Kapaklı, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Hayrabolu, Malkara, Şarköy, Çerkezköy, Çorlu İlçelerinden ve 32 farklı köyde bulunan 44 ceviz bahçesinden alınan 46 ceviz yaprak örneği analiz edilmiştir. Yaprak örnekleriyle ilgili analiz sonuçları sınır değerler ile karşılaştırılarak incelenen bahçelerin besin elementi durumları ve beslenme sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre ceviz bahçelerinden alınan yaprak örneklerinin % 84.78'inde N, % 4.39'unda P, % 4.35'inde K, % 2.18'inde Ca, % 4.35'inde Mg, % 4.35'inde S, % 2.18'inde Fe, % 8.69'unda Cu, % 65.21'inde Zn ve % 4.35'inde ise Mn yetersizliği görülmüştür. Yaprak örneklerinin % 15.22'sinde N, % 89.13'ünde P, % 95.65'inde K, % 84.78'inde Ca, % 95.65'inde Mg, % 91.30'unda S, % 97.82'sinde Fe, % 89.3'ünde Cu, % 34.79'unda Zn ve % 84.78'inde Mn içeriğinin yeterli düzeyde olduğu saptanmıştır. Yaprak örneklerinin % 6.58'inde P, % 13.04'ünde Ca, % 2.18'inde Cu ve % 10.87'sinde Mn içeriğinin yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional status of the walnut orchards leaf sample analysis in Tekirdağ province. For this purpose, 46 leaf samples, which were taken from 44 different walnut orchards located in 32 different villages in: (Çorlu, Saray, Ergene, Kapaklı, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Hayrabolu, Malkara, Şarköy, Çerkezköy) and were analyzed. By comparing the results of the leaf samples analysis with the nutrient status limits of the investigated gardens the nutrition status have been studied and determined. According to the results, 84.78 % N, 4.39 % P, 4.35 % K, 2.18 % Ca, 4.35 % Mg, 4.35 % S, 2.18 % Fe, 8.69 % Cu, 65.21 % Zn and 4.35 % Mn deficiency were determined. On the other hand, 15.22 % N, 89.13 % P, 95.65 % K, 84.78 % Ca, 95.65 % Mg, 91.30 % S, 97.82 % Fe, 89.3% Cu, 34.79 % Zn and 84.78% Mn were determined sufficient in leaf samples and 6.58 % P, 13.04 % Ca, 2.18 % Cu and 10.87 % Mn were found excess level in leaf samples