Ayvacık barajı (Çanakkale)alburnus chalcoides (Güldenstädt, 1772) populasyonuna ait parametrelerin belirlenmesi
Determination of population parameters of alburnus chalcoides (Güldenstädt, 1772) from Ayvacik Dam Lake (Çanakkale)
- Tez No: 382909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Biyoloji, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, Ayvacık Barajı Alburnus chalcoides populasyonuna ait parametrelerin belirlenmesi amacıyla Ağustos-Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup toplam 726 birey incelenmiştir. İncelenen bireylerin yaşlarının 0-IV'üncü yaş grubu arasında olduğu; örneklenen bireylerin boy değerlerinin 6,0 ile 21,7 cm (10,63±2,43 cm) ve ağırlıklarının ise 1,58 ile 90,20 g (11,63±9,47 g) arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi ise W=0,00705L3,0528 olarak belirlenmiştir. Populasyon parametreleri akarsular için L∞: 32,81 cm, k: 0,140, t0: -1,38, Φꞌ: 2,18 ve K: 0,76 olarak hesaplanmıştır. Ölüm oranları ve stoktan yararlanma düzeyi ise Z: 0,646, M: 0,325, F: 0,321 ve E: 0,497 olarak tahmin edilmiştir. Tahmin edilen bu değerler ışığında popülasyon üzerinde aşırı avcılık baskısının bulunmadığı ve stoktan optimum düzeyde yararlanıldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine population parameters of Alburnus chalcoides between August and November 2014 in Ayvacık Dam Lake and a total of 727 specimens analyzed. Age of the specimens ranged from 0 to IV. age groups. Total length and total weight varied from 6.0 to 21.7 cm (10.63±2.43 cm) and 1.58 to 90.20 g (11.63±9.47 g), respectively. Length-weight relationship were estimated W=0.00705L3.0528. Estimated population parameters were calculated as L∞: 32.81 cm, k: 0.140, t0: -1.38, Φꞌ: 2.18 and K: 0.76 for the population. Mortality and exploitation rates also estimated as Z: 0.646, M: 0.325, F: 0.321 and E: 0.497, respectively. In the light of these values have been estimated there were not any over fishing pressure on the population which is exploited optimally.