Investigation of hemostatic biomaterials containing plant extracts
Bitki özütleri içeren hemostatik biyomalzemelerin araştırılması
  1. Tez No: 382947
  2. Yazar: MEHMET EMİN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYRAKTAR, DOÇ. DR. GÜLDEMET BAŞAL BAYRAKTAR, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKHİSAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Hematoloji, Bioengineering, Biotechnology, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hemostaz olarak adlandırılan kanama durdurma yaralanmalarda en öncelikli konudur. Günümüzde kanama durdurucu ajanlar ve bunların yara bölgesine uygulanmasına yönelik sistemlerin geliştirilmesi öncelikli çalışma alanlarındandır Bu ajanlar arasında bitki ekstraktları ve uygulama yöntemi olarak da üç boyutlu biyomalzemeler önem kazanmaktadır. Bu çalışma içerisinde antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri üzerinde sıkça çalışılan Equisetum arvense bitki ekstraktı kanama durdurucu özellikleri bakımından incelenmiş, ipek fibroin-hyaluronik asit karışımından elde edilen üç boyutlu yapıda ajanın ilgili bölgeye taşınması ve yara iyileşmesini destekleyici yapı iskelesi olarak tasarlanmıştır. Bitki ekstraktlarının içeriğinde ve biyoaktivitedeki değişim ekstraksiyon parametlerinin 6 değişken ve 3 seviye üzerinden gösterilmiştir. Literatürde antikoagulant olarak bilinen Equisetum arvense özütünün farklı ekstraksiyon koşullarına bağlı olarak değişen içeriği sayesinde koagulant etkisinin de olduğu gösterilmiştir. İpek fibroin ve hyaluronik asit karşımına sıvı halde eklenen bitki ektraktının içeriğindeki fenolik bileşiklerin ipek fibroin proteinleri ile etkileşime girmesi sonucu malzemenin mekanik kuvvetini bozacak şekilde çökeltilere sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda daha kullanışlı malzemelerin tasarlanması için farklı metotlar denenmiştir. İpek fibroin içerisine bitki ekstraktının, hyaluronik asit ile karıştırıldıktan sonra eklenmesi sonucu protein-fenolik bileşik etkileşiminin engellendiği ve malzemenin yapısını düzenlendiği gözlemlenmiştir. Artan hyaluronik asit sayesinde malzemenin hem dikey hem yatay eksende daha düzgün tübüler bir yapıya sahip olduğu, içeriğindeki bitki ekstraktı artışının ise daha düzenli ve geniş boyutlu gözenekleri oluşturduğu gözlemlenmiştir. Kanama durdurucu etkileri göz önüne alındığında hyaluronik asitin antikoagulant etkiye sahip olduğu, malzemeye katılan bitki ekstratının ise bu etkiyi azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Homeostasis in other word stop bleeding is very important in injury. Recent researches were focused on discovery of haemostatic agents and developing biomaterials which transfer them to the injury side. Therefore plant extracts and three dimensional biomaterials were widely investigated. In this research the extract of Equisetum arvense was investigated as a coagulatory agent. Silk fibroin-hyaluronic acid mixture was used for the preparation of three dimensional sponge like biomaterials. The prepared sponge forms could also be used as scaffold for wound healing. In this research effect of extraction parameters on extract composition and bioactivity was investigated. Effect of extraction parameters were analyzed on 6 factors at 3 levels. It was seen that extraction parameters had high influence on both composition and bioactivity of the prepared extract. Although it was reported that the extract of equisetum arvense had anticoagulant activity, in this research it was shown that changing parameters caused variation of extract bioactivity from anticoagulant to coagulant as a result of changing extract composition. Addition of extract into silk fibroin-hyaluronic acid mixture caused proteins to precipitate as a result of interaction between protein and phenolic compounds. As a result of this precipitation significant decrease in the mechanical strength of biomaterial was observed. In order to minimize this interaction, plant extract was added into the silk fibroin after mixing with hyaluronic acid solution. As a result, mechanical strength and pore size of the biomaterial were increased and pore distribution became more regular. Also biomaterial gained tubular network on both vertical and horizontal dimensions. This would help the proliferation and migration of the fibroblast cells and moreover prevent the formation of scar tissue.