University campuses as places of potential publicness: Exploring the political, social and cultural practices in Ege University
Potensiyel kamusal alan olarak üniversite kampüsleri: Ege Üniversitesi'nde politik, sosyal ve kültürel eylemlere dair bir araştırma
  1. Tez No: 382948
  2. Yazar: BERNA YAYLALI YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA ÇİL SAPSAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu tez; kendi alanları içinde kamusal pratiklerin desteklenmesi ve sürdürülmesinde üniversite kampüslerinin mekansal potansiyelini araştırmaktadır. Kamusallığın üretimi üzerine üniversite kampüslerinin neler söyleyebileceğini, öğrenci ve akademisyenlerin kampüsteki kamusal pratiklerinin sosyo-mekansal bir analizi üzerinden sorgular. Tezimiz, Türkiye'nin İzmir şehrinde bulunan bir devlet üniversitesi olan Ege Üniversitesi'nde yürütülmüş olan bir vaka çalışması üzerinden, gelişmekte olan bu literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez, iki ayrı literatür bütünlüğünü bir araya getirir: Kamusal alan ve Üniversite kampüslerinde kamusallığın üretimi. Son yıllarda kamu alanı literatürü genelinde üniversiteler giderek daha fazla kabul görmektedir. Bu tezin odağı; sosyal, kültürel ve siyasi pratiklerde kamusallığın farklı formlarını keşfetmektir. Üniversitelerin kamusallığın üretimindeki rolü literatürde geniş bir çapta tartışılmakla beraber; tartışmalarda üniversitelerde oluşabilecek kamusallığın tipleri, üniversite kampüsünde söz konusu kamusallığın nasıl oluştuğu ve kampüsteki mekansal organizasyonun kamusal yaşamda oynadığı role ilişkin sorgular çalışmanın dışında tutulmuştur. Kamusal alan ile Üniversite kampüslerinin kamusallığı olarak belirtmiş olduğumuz iki bütünü birbirine eklemlemek amacına dayanarak; eğitim yaşamının kamusal alanları olmaları ve genel olarak bir kamusallık üretiyor olmaları itibariyle üniversitelerin böyle bir bağlantı için uygun olduğunu kurgulamaktayım. Çalışma metodum üç araştırma alanından yararlanır. Öğrenci ve akademisyenlerin bakış açısından, kampüsün mekansal düzenlemesinin canlı bir kamusal yaşam sürdürmekteki rolünü analiz etmek adına keşifsel bir yöntem geliştirildi. Bu çalışma; kampüsün mekansal düzenlemesinin analizi, kamu alanlarında gözlemler ve öğrenci ve akademisyenlerle gerçekleştirilen röportajlar üzerinden, Ege Üniversitesi kampüsünde çeşitli formlardaki kamusallığı keşfetmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper explores the spatial potentials of university campuses for supporting and sustaining public practices in their premises. Through a socio-spatial analysis of students' and academicians' public practices in campus, this thesis questions how the university campuses could tell us about the production of publicness. This study aims to contribute to this growing literature through a case study conducted in the campus of Ege University, which a public university Izmir, Turkey. This thesis brings together two bodies of literature: public space and production of publicness in university campuses. In recent years, universities have increasingly begun to gain general acceptance in public space literature. The focus of this thesis is exploring different forms of publicness at social, cultural and political practices. While the role of universities for the production of publicness in general has been largely discussed in the literature, discussions leave out the question on the types of publicness that may occur in the universities, as well as how such publicness occurs in the university campus and the role that its spatial organization plays on that life. With an aim of integrating two sides of the literature intersecting public space with publicness of university campuses, I elaborate that universities are appropriate for such a connection since they are the public spaces of the educational life and produce a sense of public realm in general. My research method draws upon three realms of investigations. An exploratory method is developed for analyzing the role of spatial configuration of the university campus for sustaining a vivid public life from the perspective of students and academicians. Through analysis of spatial configuration of campus, observations in public spaces and interviews with students and academicians, this study aims to explore the various forms of publicness in Ege University campus.