Modeling and fitting of the wind data using different time series models and investigating the related applications of fitted data. Urla and Risø cases
Rüzgar verilerinin çesitli zaman serisi yöntemleriyle modellenmesi, üretilen verinin uygulama alanlarının incelenmesi. Urla ve Risø örnekleri
  1. Tez No: 382950
  2. Yazar: NURSEDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ENGİN DURAN, YRD. DOÇ. DR. FERHAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, İstatistik, Energy, Mechanical Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Enerji Mühendisliği Yüksek Lisans programının bitirme tezidir. Tezin ana amacı rüzgar hızını modellemede ve tahminlemede kullanılan olası istatistiksel yöntemleri araştırmak ve bu yöntemlerin sonuçlarını kıyaslayarak veri temizleme ve eksik datayı tahminleme işlemleri için yöntem önerisi yapmaktır. Halihazırda litaritürde varolan ve rüzgar güç santralleri için oldukça önemli bir yere sahip olan istatiksel yöntemler taranmıştır. Ancak farklı meteorolojik değişkenleri hesaba katabilecek çok değişkenli modellerle ilgili çalışmaların kısıtlı olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada VAR yöntemiyle rüzgar hızını tahminlerken basınç, sıcaklık, rüzgar yönü ve nem kayıtları da girdi olarak kullanılmıştır. SARIMA yöntemi mevsimsel etkileri yakalayabilmek için kullanılmış, çok değişkenli VAR ve ARIMA yöntemleri dört farklı set için kurulmuş ve değerler doğruluk ölçme araçlarıyla kıyaslanmıştır. Özetle çoklu değişkenin kullanıldığı VAR ve mevsimselliği tahminlemede kullanılan SARIMA modeli ARIMA modelinden daha az hata vermiştir. Dolayısıyla, rüzgar enerjisi tahmin ve modellemelerinde bir çok meteorolojik değişkeni ve mevsimselliği göz önüne almak tahmin verimliliğini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared as an outcome of Energy Engineering Master of Science program at IZTECH. Main purpose of this study is to investigate the possible ways of estimating the evolution of wind speed in Turkey, which is useful in predicting the wind power generation. Wind Energy has recently been recognized as one of the most promising renew- able energy sources in the world. Despite its high potential, one major problem is that it is an intermittent energy source which follows, in general, statistically a quite noisy evolution with large variability and difficulty in forecasting. Standard time series models have been employed to forecast the wind speed in the literature (such as ARIMA, ARMA). The majority of these, however, are based on a univariate modelling. This is likely to create a significant loss in forecast accuracy as the important dynamics of wind such as ambient temperature, absolute pressure, wind direction and humidity are ignored. So, aim of the present study is to incorporate these factors in a multivariate VAR setting and estimate the wind speed in 4 different locations around Urla City (nearby Izmir-Turkey) by employing hourly data between June-2000 and October-2001. To pro- vide a benchmark, I also compare estimations from VAR with the predictions from ARIMA and SARIMA models. The results indicate two important conclusions. First, it has been shown that all models provide an accurate estimate of wind speed. Second, multivariate VAR and SARIMA is clearly shown to outperform the ARIMA model by improving the wind speed predictions and producing less forecast errors. Thus, these models are demonstrated to be helpful in estimating the wind power generation as well.