Development and evaluation of new bleed boundary condition models for supersonic inlet boundary layer bleed flow
Ses-üstü hava alığı sınır tabaka tahliye akışı için yeni tahliye sınır koşulu modellerinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 591743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Şok dalgası/sınır tabaka etkileşimi ses-üstü hızlarda hava-alığı tasarımı çalışmalarında dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Ses-üstü hava alıklarının kararlık ve verimlerinin arttırılması amacı ile test basınç gradyanı sebebi ile sınır tabaka ayrılmalarının engellenmesi için sınır tabakadaki düşük momentuma sahip akışın tahliye sistemleri ile alınması yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Fakat sınır tabaka tahliye sisteminin ses-üstü hava alığı performansına etkisinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi en zorlu problemlerden biridir. Bu tezde, tek ve çok gözenekli tahliye sistemleri, doğrulama ve tahliye sınır koşulu araştırmaları için normal delik konfigürasyonu üzerinde yoğunlaşılarak hesaplamalı akışkanlar dinamiğinde (HAD) çalışılmıştır. Öncelikle, yöntemin doğrulanması amacı ile tahliye odası ve delik detayları ile modellenen, tümüyle çözümlenmiş tahliye sistemlerinde HAD simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Farklı seviyelerdeki cözüm ağı yoğunlukları ile Spalart-Allmaras, Realizable k-ε ve SST k-ω türbülans modelleri kullanılarak çözüm ağı yakınsatma çalışması yapılmıştır. Tahliye akışı için optimum çözüm ağı yoğunluğu ve türbülans modeli belirlenmiştir. Farklı tahliye toplam basınç oranları (Ppl/Pt) için HAD analizleri genişletilmiştir. Doğrulama çalışmalarının sonucu olarak HAD sonuçları rüzgar tüneli test verileri ile iyi bir uyum göstermiştir. Ayrıca, tahliye odası ve delik girintilerini modellemeden tahliye akışını simüle etmek amacı ile üç yeni sınır koşulu modeli ortaya konmuştur. Kütle akış debisi ve referans sınırlardaki akış özellikleri arasında korelasyon incelemek amacı ile gözenekli tahliye sisteminde ters yönde akış etkileri de dahil edilderek ilave CFD analizler yapılmıştır. Toplanan veriler ölçeklendirilmiş parametrelere göre sunulmuş ve tartışılmıştır. Her yeni tahliye sınır koşulu için ölçeklendirilmiş veriler üzerinde en iyi eğri modeli seçilmiştir. Tahliye sınır koşulu modelleme alternatiflerinin doğruluğunu değerlendirmek için yeni delik modelleri çözücüye uygulanarak şok etkisinde olan ve olmayan çok gözenekli tahliye sistemlerinde CFD çalışmaları yapılmıştır. Sonuç olarak, yeni tahliye sınır modellerinin analiz sonuçları test verileri ve tümüyle çözümlenmiş modeller üzerinde yapılan simülasyonlar ile karşılaştırılmıştır. Tahliye delik etrafındaki yüzeyin akış koşullarına dayanan model ile referans verilere çok yakın tahliye akış debisi tahmini yapılabilmiştir. Ayrıca her üç model de akış yapısının benzetilmesi ve tahliye bölgesinin toplam basınç korunumu açısından verimliliğe etkisinin yansıtılması konusunda dikkate değer bir başarı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shock wave/boundary layer interaction is an important issue that should be considered when studying supersonic inlet design for air vehicles. Porous bleed systems have traditionally been used for increase stability and efficiency of the supersonic inlets by means of removing the lower momentum part of the boundary layer to prevent flow separation caused by adverse pressure gradient. However, evaluating and determining the effect of the boundary layer bleed system on the performance of the supersonic inlet is one of the most challenging problems. In this thesis, single and porous bleed systems are studied for validation and investigation of bleed boundary condition modeling with concentrating on normal bleed hole configuration in computational fluid dynamics (CFD). Firstly, for validation of the method, three-dimensional CFD simulations are performed on fully resolved models (FRM) with modeling bleed plenum and hole cavity details. Grid converge study is conducted on different levels of grids using Spalart-Allmaras, Realizable k-ε and SST k-ω turbulence models. Optimal grid resolution and turbulence model are determined for bleed simulations. CFD analyses are expanded for different plenum total pressure ratios (Ppl/Pt). As a result of validation studies, the CFD results show good agreement with the wind tunnel test data. Furthermore, three new bleed boundary condition models are introduced to simulate bleed flow without modeling the bleed plenum and cavity details of the holes. Additional CFD analyses on the porous bleed case are performed including blowing effects to examine the correlation between mass flow rate and flow properties at the reference boundaries. Collected data are presented and discussed according to scaled parameters. The best curve fitting models on the scaled parameters are selected for each new bleed boundary condition (BBC) model. In order to evaluate the validity of BBC modeling alternatives, CFD studies are performed on the porous bleed systems with and without shock interaction with the implementation of new BBC models to the solver. Consequently, the results of the new BBC models are compared with the test data and the results of the FRM simulations. The bleed model based bleed region flow properties predicts bleed flow rates very close to the reference data. Moreover, all three models achieve remarkable success on simulation of flow structure and the models reflect well the impacts of the bleed region on efficiency in terms of total pressure recovery.