Design and fabrication of microfluidic device that allows investigation of distance dependent interactions of two different cell types
Iki farklı hücre çeşidinin birbirlerine uzaklıklarına bağlı etkileşimlerinin incelenmesine imkan veren mikroakışkan cihazın tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 382952
  2. Yazar: MURAT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM PESEN OKVUR, PROF. DR. LÜTFİ ÖZYÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tez kapsamında yapılacak temel çalışmalar, kalıp oluşturmak ve polimer kullanarak mikroakışkan çip elde etmek. Öncelikle UV litografi tekniği ile SU-8 fotoresisti kullanılarak kalınlıkları 30-400µm arasında değişen farklı kalıplar oluşturmak ve bu kalıpları polidimetilsiloksan (PDMS) polimerinin şekillendirilmesi için kullanmak. Sonrasında PDMS kalıplar cam yüzey ile birleştirilerek üç boyutlu hazneler yaratılacak. Uzaklığa bağlı etkileşimlerin incelenmesini sağlayan mikroakışkan cihazda, iki etken birbirlerine belirli uzaklıklarda konumlandırılarak, aralarındaki uzaklığa bağlı etkileşimlerin incelenmesi sağlanır. Herbir etkenin bulunduğu iki kanal arasında genişliği değişen bir kanal mevcuttur. Bu üç kanal birbirlerinden duvarlarla değil sütun dizileriyle ayrıldıkları için etkenler arası fiziksel, kimyasal ve biyolojik iletişim mümkündür. Etkenlerin bulunduğu kanallara komşu hazneler ile gerekli fiziksel, kimyasal ve biyolojik koşullandırmalar sağlanabilir. Mikroakışkan çip, yapılması gereken kimyasal ya da biyolojik ve benzeri analizlerde zamansal kontrol, az malzeme kullanımı, az atık oluşumu, taşınabilirlik, çok çıktılı inceleme, düşük maliyet ve fizyolojik ortamı taklit etme gibi özellikleri sebebiyle hücre biyolojisi araştırmalarında ve kimyasal örneklerin içeriğini belirlemekte, analiz yöntemlerini hassaslaştırmamızı ve geliştirmemizi kolaylaştırıyor.
Özet (Çeviri)
The main studies of in this thesis, the mold and a microfluidic device are achieved by using SU-8 photoresist and PDMS polymer. Firstly, molds are obtained which are thickness ranging from 30 to 400 µm by using SU-8 photoresist with UV lithography technique and this molding will use for shaping polydimethylsiloxane (PDMS) polymer. Finally, PDMS molds combined with the glass surface to create a three dimensional reservoirs. Microfluidic device that allows investigation of distance dependent interactions, two factors are positioned at certain distances from each other and the microfluidic device is allowed to investigation of distance dependent interaction of two factors. There is an alternating width channel between two channels which have each of two factors. These three channels are separated from each other by colonnades, not by walls, therefore physical, chemical and biological interactions are possible between the factors. Necessary physical, chemical, and biological conditioning can be provided by the reservoirs which are neighbor of channels including factors. Microfluidic chip has a lot of advantages that are small liquid volumes (pL-µL), precise spatial & temporal control, successfully mimic the physiological context, high- throughput analysis, low fabrication costs; portable and safer therefore it facilitates us to refine our methods of analysis and development in cell biology investigations and determining the content of chemical samples.