Düşük yoğunluklu polietilen ve karbon nanotüplerden üretilen nanokompozit filmlerin mekanik ve gaz geçirgenlik özellikleri
Mechanical and gas permeability properties of nanocomposite films made from low density polyethylene and carbon nanotubes
  1. Tez No: 382953
  2. Yazar: BAYU META ANGGORO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KOREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Özellikleri iyileştirilmiş yeni gıda ambalajlama materyallerinin geliştirilmesi önemlidir. Bu çalışmada lineer düşük yoğunluklu polietilen (LLDPE) ve çok katmanlı karbon nanotüpler (MWCNT) erimiş halde çift-vidalı ekstruder kullanılarak karıştırılmış ve ardından sıcak presleme uygulanmasıyla nanokompozit filmler üretilmiştir. Üç farklı boyuttaki MWCNT'lerin filmlere ilave edilmesinin total migrasyonun yanısıra mekanik ve gaz geçirgenlik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu sonuçlarına göre MWCNT'lerin dağılımı genel olarak orta düzeydedir. LLDPE–MWCNT'ler arasındaki etkileşim ağı belirgin olarak gözlemlenirken karbon nanotüplerin yer yer yığınlar oluşturduğu da görülmüştür. Herhangi bir boyutta %0,25 MWCNT içeren nanokompozit filmlerde daha iyi dağılım sağlanmıştır. Dağılımın iyi olmasıyla ilişkili olarak mekanik ve gaz bariyer özelliklerinde de iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. AyrıcaMWCNT miktarı arttıkça Young's modulus değerinde belirli bir artış (%26.9) da görülmüştür. Öte yandan MWCNT'lerin ilavesi gaz bariyer özelliklerini,oksijen ve karbondioksit gazları için sırasıyla %26,5 ve %32 düşürerek iyileştirmiştir. Mekanik özellikler ve gaz geçirgenlik sonuçları bu özelliklerin iyileştirilmesinde MWCNT'lerin miktarının boyutlarına göre daha önemli olduğunu ortaya koymuştur. Total migrasyon sonuçları Avrupa Birliği Komisyonunun belirlediği limitten (10mg/dm2) daha düşük bulunmuştur. Bu önemli sonuçlar geliştirilen malzemenin gıda ambalajlamada özellikle aktif ambalajlama sisteminde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to develop new food packaging materials with enhanced properties. In this work, nanocompositewas prepared by melt blending linear low density polyethylene (LLDPE) and multiwalled carbon nanotubes (MWCNT) by using twin-screw extruder, then hot-pressing was applied to produce nanocomposite films. The effect of the addition of three different dimensions of MWCNT on the mechanical and gas permeabilities properties was investigated, along with overall migration. According to the film characterization results by scanning electron microscopy, the dispersion of MWCNT in general was considerably average. The presence of interaction networks between LLDPE–MWCNT was observed, so did the presence of carbon nanotubes agglomerations. Relatively better dispersion was achieved by the nanocomposite films containing 0.25 wt. % MWCNT at any dimension. It was observed that the dispersion of carbon nanotubes corresponded with the improvement in mechanical and gas barrier properties. The consistent improvement was shown in Young's modulus with the increment up to 26.9 % as the content of MWCNT increased. Moreover, the addition of MWCNT could enhance the gas barrier properties by lowering the gas permeabilities up to 26.5 % and 32 % for oxygen and carbondioxide, respectively. The results from mechanical properties and gas permeabilities revealed that the content of MWCNT was more crucial to affect the improvement rather that its dimension. In terms of overall migration, the results were found below the limit required by European Union Commission (10 mg/dm2). Considering these outstanding results, the developed material could be applied in food packaging, particularly in active packaging system.