Asymmetric synthesis of 5,6-dihydro-2H-pyran-2-one derivatives
5,6-dihidro-2H-piran-2-on türevlerinin asimetrik sentezi
- Tez No: 382968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAĞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
α,β-doymamış lakton türevleri doğadan izole edilen ve çeşitli biyolojik aktivitelerinin kaynağı olarak gösterilen önemli yapı taşlarıdır. Biyolojikçe aktif stiril δ-laktonlar α,β-doymamış δ-laktonlar içinde en iyi bilinenleridir. Birçok çeşitli doğal ürün yapısında α,β-doymamış δ-lakton yapısını içerir. Günümüze kadar kanser hücreleri üzerinde anti-proliferatif özelliğe sahip ve gelecek vaat eden birçok α,β-doymamış-δ-laktonlar ile analogları doğadan izole edilmiş ve sentezlenmiştir. Bu tez çalışmasında, (R)-4'-metilklavuzon ve (R)-2'-metilklavuzon'un büyük ölçekli asimetrik sentezleri başarıyla tamamlanmıştır. Ayrıca heteroatom fonksiyonuna sahip naftalenil sübsititüyeli yeni α,β-doymamış-δ-lakton (5,6-dihidro-2H-piran-2-on) türevlerinin, α,β-doymamış-γ-lakton (furan-2(5H)-on) türevlerinin ve 7 üyeli α,β-doymamış lakton (6,7-dihidro--5H-oksepin-2-on) türevlerinin sentezleri başarılmıştır. Altı üyeli α,β-doymamış-δ-laktonların tek kap yöntemiyle sentezine yönelik yeni bir metot geliştirme çalışmaları yapılmış ve yeni bir vinilogous eklenme yöntemi geliştirilmiştir. Bu metot ile metil büten-3-oat ile başlanarak yeni α,β-doymamış metil esterleri dienolat oluşumu aracılığıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
α,β-unsaturated lactone derivatives are very important structural core which are isolated from nature and shown as source for several biological activities. Biologically active styryl δ-lactones are well known α,β-unsaturated-δ-lactones. Up to date, many α,β-unsaturated-δ-lactones and their analogues have been isolated and synthesized, exhibiting promising anti-proliferative properties against different cancer cell lines. In this thesis, large scale asymmetric syntheses of (R)-4'-methylklavuzon and (R)-2'-methylklavuzon were completed successfully. Also, syntheses of heteroatom functionalized naphthyl substituted novel α,β-unsaturated-δ-lactone (5,6-dihydro-2H-pyran-2-one) derivatives, α,β-unsaturated-γ-lactone (furan-2(5H)-one) derivatives and 7-membered α,β-unsaturated lactone (6,7-dihydro-5H-oxepin-2-one) derivatives were accomplished. Development of a method for one-pot synthesis of 6-membered α,β-unsaturated-δ-lactone was also studied, and a new vinylogous aldol addition method was developed. By this method, new α,β-unsaturated methyl esters were prepared via dienolate formation starting with methyl buten-3-oate.