Gaz atomizasyonu ile metal tozu üretimi değişkenlerinin araştırılması
  1. Tez No: 38302
  2. Yazar: RAHMİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
GAZ ATOMIZASYONU İLE METAL TOZU ÜRETİMİ DE?İŞKENLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Rahmi ÜNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1995 ÖZET Bu çalışmada gaz atomizasyonu ile metal tozu üretimi değişkenleri araştırılmıştır. Toz üretim deneylerine bölümde mevcut olan gaz atomizasyon ünitesinde başlanmıştır. Ancak, mevcut ünitenin bazı eksiklikleri ve geliştirilmesi gereken yönleri vardı. Bunların giderilmesi için ünite yeniden tasarlanarak imalatı yapılmıştır. Deneylere bu yeni ünitede devam edilerek alüminyum tozu üretimi değişkenleri araştırılmıştır. İşlem değişkenlerinden olan gaz basıncı, gaz debisi, metal debisi, metal sıcaklığı, nozul alanı ve nozul açısı gibi değişkenlerin toz tane büyüklük ve dağılımına, toz şekline ve mikroyapısına olan etkileri araştırılmıştır. Toz büyüklük ve dağılımı elek analiz cihazı ve lazer mikro toz boyutu ölçme cihazı ile tesbit edilmiştir. Toz şekli ve mikroyapısı ise ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile tesbit edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda en küçük ortalama toz boyutu (d^) 40/zm olan toz elde edilmiştir. Tozların log-normal dağılım gösterdiği ve iki modlu olduğu görülmüştür. Ortalama toz boyutu küçüldükçe log-normal dağılıma daha fazla yaklaşma olduğu tesbit edilmiştir. Gaz basıncı artışının, gaz debisi artışının ve gaz/metal kütlesel debi oranı artışının ortalama toz boyutunu küçülttüğü tesbit edilmiştir. 20/im%den büyük tozların yüzeylerinde hücresel yapıya benzer dendritik katılaşma gözlenmiştir. 20jumvden küçük tozlarda ise SEM ile hiç bir yapı gözlenememiştir. Katılaşma, küçük tozlarda (20/im) ise çok sayıda çekirdeklenme ile gerçekleşmiştir. Çok az miktarda uydulaşma olduğu görülmüştür. Bilim kodu : 625.02.05 Anahtar kelimeler : Atomizasyon, metal tozu, gaz basıncı, nozul. Sayfa adedi : 101 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF GAS ATOMIZATION PARAMETERS FOR METAL POWDER PRODUCTION M.Sc. Thesis Rahmi ÜNAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1995 ABSTRACT In this study, parameters of gas atomization for aluminium powder production were investigated. The atomization unit which was present in the department was further developed. Effects of atomization parameters, namely gas pressure, gas flowrate, liquid metal flowrate, liquid metal superheat, nozul exit area, nozul jet angle, on the particle size and distribution, particle sahape and particle microstructure were examined. Particle size and distribution was measured by using sieves and laser scattering instrument (Malvern MastersizerX). Powder shape and microstructure were examined by using light microscopes and SEM (Scanning Elektron Microscope). Using the present set up, median powder size (d50) of about 40/im was produced from aluminium. Powder size distribution was log-normal and bimodal. It is observed that, increasing gas pressure, gas flow rate and gas/metal flow ratio causes reduction in powder size. Powders larger than 20/im in size had cellular- dendritik solidification structures, while smaller powders exhibited very smooth surfaces. Nucleation of solidification was generally from single sites in small particles (