Geleneksel kent konut stoku'nun özgün işlevinde ve anlamında yaşanabilirlik sağlanmasına ilişkin bir yöntem
  1. Tez No: 38301
  2. Yazar: NEVİN TURGUT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL TANKUT, PROF.DR. ORHAN KUNTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
GELENEKSEL KENT KONUT STOKU'NUN ÖZGÜN İŞLEVİNDE VE ANLAMINDA YAŞANILABİLİRLİK SA?LANMASINA İLİŞKİN BİR YÖNTEM - Sürdürülebilir Koruma İle Geleneksel Kent Konutunun Yeniden Kazanımı- Nevin Turgut GÜLTEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1995 ÖZET Geleneksel kentsel konut ve dokusu, kentin“süreklilik paradigmalarından olup, geleceğe aktarılması zorunludur. Ancak, konutun gelecekteki varlığı ile geçmişi tanımlayabilmesi, bugünün koruma anlayışı ile olanaklıdır. İnsanın kullandığını koruma ve kullanmanın ekonomik tercihlere göreceli olmasında, korumanın ekonomik içeriği de saklıdır. Zaman boyutunda, konutun simgesel düzeyinin yükselmesine karşın, yapı ederinin düşmesi ise, kullanımda ekonomik tercihlerin değişmesi ile koruma ve gelişme ekonomilerinin çatışmasmı nedenlemektedir. Bu ikilem, konutta, bugünün insanının ekonomik ve konut gereksinimlerinin karşılanması ve geleceğin insanında gereksinimlerinin karşılanması ile çözülebilir. Bu yönlenme, konutu, yapının özgün işlevi ”konut“ ve özgün anlamı ”yuva“ ile ”biçim-yer-içerik“ üçlüsünün beraberliğinde korumayı gerektirmektedir. Korumada bu beraberlik ”sürdürülebilir korumayı“ da tanımlamaktadır. Ancak sorunsalın çözümünde uygulanabilir bir kuram henüz ortaya konmamıştır. Bu nedenle, tezde amaçlanan çözüm yöntemi ”yeniden kazanınTda, bilimsel gözlemlere dayanan varsayımları geliştirmek ve bunları kılgıda değerlendirdikten sonra kuram düzeyinde ilkelere11 dönüştürmek esastır. Amaca varmada“varsayım/kılgı/kuramsallaşma”zamansal yönelimin ifadesidir. Yöntemde evre bileşenleri şöyledir;. Varsayım içeriğinde“özgün sorunsalın”belirlenmesi, betimlenmesi, amaçlar kümesinin, sorunsalın etmenlerine göreli ayrıştırılması,“amaç analizi”, çözüme ilişkin kestirimler, yöntem önerisi. Kılgıda, yöntem araçları finansman ve örgütlenme modellerinin sorgulanması, karar mekanizması ile alternatiflerin sınanması. Kuramsallaşma içeriğinde kılgı sonuçlarının önerilen yönteme indirgenmesi ile kuramın oluşturulması. Anahtar Kelimeler : Geleneksel Kent Konut ve Dokusu, Sürdürülebilir Koruma, Yeniden Kazanım, Yaşanılabilirlik, Simgesel Düzey, Varsayım/ Kılgı / Kuram Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601.05.03 (Kentsel Koruma ve Yenileme) 272 Prof.Dr. Gönül TANKUT Prof.Dr. Orhan KUNTAY
Özet (Çeviri)
İİİ A METHOD RELATED TO OBTAIN VIABILITY OF TRADITIONAL URBAN HOUSING STOCK IN ORIGINAL FUNCTION AND MEANING - Reclamation of the Traditional Housing Stock With Sustainable Preservation- Nevin Turgut GÜLTEKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July, 1995 ABSTRACT Traditional urban housing and fabric, being one of the continuous paradigms of the town, are a must to be handled down to the future. The description of the past with the existence of the house in the future, depends on the current preservation mentality. The economic content of preservation is also hidden in the conservation of what human kind uses and its being related to economical preferances. During time dimension, on the contrary of the rise in the symbolic value of the house, the decline in the physical cost, is a result of the preservation and improvement conflicts with the change of economical preferences in use. Such a dilemma in house, can be resolved with the economical and housing recessities of present and future users. This directionality, brings the preservation of the house with its original function the“house”and with its original meaning“home”in the togetherness of“form-place-content”trio. The togetherness describes the“sustainable preservation”as well. But, for the solution of the problem, an applicable theory has not been settled yet. For this reason, in the research prepared, in the aiming resolution method“reclamation”, to improve the hypothesis depending on scientific observations and after their being evaluated in practice it is essential to transform them into principles relatedIV to a theoretical basis. In reaching the aim“hypothesis/practice/ theory”is the reflection of time orientation. In the method, the phase components are as such;. Within the content of the hypothesis, the distinction, description of the“original problem”, the decomposition of the problem related to its factors the“aim analysis”, suggestions of the solution method proposals.. In practice, the inquiries on financial and organisational models as tools of method, testing the alternatives with the decision mechanisms.. Within the theoretical contents, the reduction of practice results to the proposed method and the formation of the theory. Key words : Traditional Urban Housing and Fabric, Sustainable Preservation, Obtain Reclamation, Viability, Symbolic Value, Hypothesis/Practice/Theory Science code : 601.05.03 Number of pages : 272 Supervisor : Prof.Dr. Gönül TANKUT Coadvisor : Prof.Dr. Orhan KUNTAY