Effects of hemicellulose extraction and extrusion parameters on the properties of hemicellulose based polymeric materials obtained from different lignocellulosic biomass
Hemiselüloz ekstraksiyon ve ekstrüzyon parametrelerinin farklı lignoselülozik biyokütlelerden elde edilen hemiselüloz temelli polimerik malzemelerin özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 383033
  2. Yazar: DUYGU ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BÖLÜKBAŞI, PROF. DR. NECATİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Fosil kaynakların tükenmesi ve onların bir ürünü olan sentetik polimerlerin doğaya verdikleri zararlardan ötürü, dünyada yenilenebilir kaynakların yakıt, malzeme ve kimyasal üretimindeki kullanımı konusuna artan bir ilgi vardır. Lignoselülozik biyokütle, doğada sıkça bulunması, düşük maliyeti ve gıdasal ürünlerle rekabet etmemesi nedeniyle, fosil kaynakların yerine geçebilecek en umut vadeden kaynaktır. Biyobozunur filmler, biyokütlenin hemiselülozik kısmından üretilebilir ve düşük oksijen geçirgenliklerinden ötürü, gıda paketlemesi bu filmlerin kullanım alanı olabilir. Bu çalışmada, hemiselüloz, mısır koçanı ve pamuk sapından alkali ekstraksiyonu ile ayrılmış ve hemiselüloz temelli malzeme üretimi için ekstrüzyon yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında, alkali ekstraksiyon (mısır koçanı parçacık boyutu, alkali derişimi, ekstraksiyon süresi, bor bileşiği ilavesi) ve ekstrüzyon (ekstrüzyon sıcaklığı ve vida hızı) parametreleri incelenmiş ve bu parametreler elde edilen filmlerin mekanik, termal ve morfolojik özellikleri yönünden karşılaştırılmıştır. Çalışılan bölgedeki en iyi koşulların; parçacık boyutu 1.19- 0.6 mm olan mısır koçanı ile borik bileşik eklenmeden, 15% KOH çözeltisi kullanılarak 1 saatlik ekstraksiyon olduğu belirlenmiştir. Hemiselüloz temelli ekstrüde edilmiş şeritler ile yaklaşık 80 MPa dayanım ve 48% uzama elde edilmiştir. Sıvı dökme yöntemiyle elde edilen pamuk sapı temelli filmlerin ise dayanımı 91 MPa dır. Bu mekanik özellikler, sıvı dökme yönteminin pamuk sapı hemiselülozu için, ekstrüzyon yönteminin ise mısır koçanı hemiselülozu için daha uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There is growing interest worldwide in utilization of renewable sources for fuels, materials and chemicals due to depletion of fossil sources and the environmental damages of synthetic products. Lignocellulosic biomass is the most promising material to become a substitute for fossil sources because of its abundancy in nature, low price and utilization area which does not compete with the food. Biodegradable films can be produced from hemicellulosic part of biomass and their main use can be especially food packaging due to their low oxygen permeability. In this study, hemicellulose is extracted from corn cobs and cotton stalk by alkaline extraction and extrusion process was utilized for the production of hemicellulose based materials. Within the context of this study, alkali extraction (particle size of the corncobs, extraction time, alkaline concentration and boron compound addition) and extrusion (extrusion temperature and screw speed) parameters were investigated and compared in terms of films mechanical, thermal and morphological properties. The best conditions in the range tested, were found as 1.19 - 0.6 mm particle size corn cobs, 1 h of extraction time with 15% KOH and no boron compound addition. The tensile strength of about 80 MPa and the elongation at break of 48% were obtained for the corn cob based extruded strips. The tensile strength of about 91 MPa was obtained for the solvent casted cotton stalk films. These mechanical properties suggest that the solvent casting was a suitable method for the cotton stalk hemicellulose while the extrusion was more convenient method for the corn cob hemicellulose.