Tsunami hazard analysis for Güllük Bay
Güllük Körfezi'nde tsunami risk analizi
  1. Tez No: 383071
  2. Yazar: SENA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Deterministik ve olasılıksal tsunami risk analizi, afet yönetimi ve hasarların azaltılmasına yönelik stratejiler belirlenirken gerekli olan birincil konular arasında yer almaktadır. Olası tsunami etkilerinin değerlendirilmesi için Ege Denizi'nin güneyinde yer alan Güllük Körfezi (Türkiye) çalışma alanı olarak seçilmiştir. Güllük Körfezi'ndeki kritik yapılar; su ürünleri tesisleri, ticari liman, marinalar, hava alanı ve turistik bölgelerde yer alan küçük kıyı yapılarıdır. Mevcut veriler kullanılarak sismik ve sismik olmayan tsunami kaynakları değerlendirilmiştir.. Sismik tsunami kaynakları için tahmin edilen fay kırılma parametreleri ile sismik olmayan tsunami kaynaklarının boyutlu parametleri deterministik yaklaşım simülasyonlarında kullanılmıştır. Olasılıksal yaklaşımda, ekstrem değer analizi ile 1950-2014 yılları arasında ölçülmüş deprem büyüklükleri kullanılarak; 100, 500 ve 1000 yıllık dönüş periyotlarındaki deprem büyüklükleri istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Bölgedeki eski depremlerin ölçülen değerleri kullanılarak ilgili fay kırılma parametreleri belirlenmiştir. NAMI DANCE sayısal tsunami kodu kullanılarak seçilen fay kırılma parametreleri kullanılarak tsunami simülasyonları yapılmıştır. Yakın kıyı parametleri (en büyük su yükseklikleri, anlık hızlar, momentum akışları, debi akışları, su derinlikleri) hesaplanmıştır. Güllük Körfezi'ndeki tsunami risk analizi için bütün tsunami senaryolarının simülasyon sonuçları karşılaştırılmış, tartışılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The deterministic and probabilistic tsunami hazard analysis is one of the primary issues for disaster management and the determination mitigation strategies. Güllük bay (Turkey) located in southern Aegean Sea is selected as the study region to evaluate the effects of probable tsunami waves in the region. The critical structures in Güllük bay are aquaculture facilities, commercial port, marinas, airport and small size water front structures at touristic centers. The seismic and non-seismic sources are processed using the available data. The estimated rupture parameters of seismic sources and dimensional parameters of non-seismic sources are used in simulations in deterministic approach. The seismic data based on seismic monitoring between 1950-2014 is used and the earthquake magnitudes which may occur in 100, 500, 1000 years return periods are computed statistically by extreme value analysis in probabilistic approach. The related rupture parameters have been determined due to the rupture parameters measured in past earthquakes in the region. Tsunami simulations due to selected rupture parameters of different return periods are performed by using tsunami numerical code NAMI DANCE. The near shore tsunami parameters (maximums of water elevations, current velocities, momentum fluxes, discharge fluxes, flow depth) are computed. Simulation results for each tsunami scenario are compared, discussed and presented in regard to tsunami hazard analysis for Güllük bay.