Growth and characterization of branched gold nanoparticles on surfaces
Dallanmış altın nanoparçacıkların yüzey üzerinde büyütülmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 383097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMREN NALBANT ESENTÜRK, DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tüm nanoparçacıklar içinde, sivri kenarlara ve uçlara sahip olan dallanmış altın nanoparçacıklar, nanoparçacık etrafındaki elektromanyetik alanda büyük gelişmelerin yanı sıra yalıtkan ortamlardaki küçük değişikliklere karşı da yüksek duyarlılık sağlamaktadır. Bu durum altın nanoparçacıkları özel optik özellikler isteyen iyileştirici tedavilerde, biyoalgı ve güneş hücresi uygulamaları gibi alanlarda kullanımını oldukça ilgi çekici yapmaktadır. Bu uygulamaların bir çoğu için nanoparçacıkların bir destek üzerinde sabitlenmesi gerekmektedir. Bu sabitlenme durumu sentezlenmiş nanoparçacıkların yüzey üzerine dağıtılması ya da nanoparçacıkların doğrudan yüzey üzerinde sentezlenmesi yoluyla gerçekleştirilebilir. Nanoparçacıkların döngü kaplama ya da damla döküm gibi yöntemler yoluyla yüzey üzerinde dağıtılmasından kaynaklanan fazla adımları elediğinden, ikinci yöntem daha pratik olabilir. Bu çalışmada dalllanmış altın nanoparçacıklar üç farklı desteğin (cam, ITO ve silicon levha). yüzeyi üzerinde sentezlenmiştir Tepkimelerde yer alan kimyasalların derişimleri, çekirdek tipi ve büyüme ortam pH'ının ürünlerin kalitesine olan etkisini incelemek amacıyla parametrik çalışma yapılmıştır. Yüksek verim ve yapısal saflıktaki nanoyapıları sentezlemeye en elverişli koşullar belirlenmiştir. Nanoyapıların karakterizasyonu taramalı electron mikroskobu (SEM), enerji dağıtıcı X-ray spektroskopisi (EDX) ve X-ray kırınımı (XRD) yöntemleri ile yapılmıştır. Analizler, uygun koşullarda sentezlenen nanoyapıların yaklaşık 450 nm boyutunda dallanmış bir yapıya sahip olduklarını ve yüzey üzerindeki dağılımlarının iyi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Branched gold nanoparticles, having sharp edges and tips, provide very high sensitivity to local changes in the dielectric environment, as well as large enhancements of the electric field around the nanoparticles. This makes them very attractive for the applications where special optical properties are needed such as sensing, therapeutic treatments and photovoltaic devices. Nanostructures are needed to be stabilized on some type of support for most of these applications.. This can be achieved either by dispersing synthesized nanoparticles onto the surfaces or by directly synthesizing them on the surface. Second approach can be more practical as it is eliminating the extra step of nanoparticle dispersion by methods such as spin coating or drop casting. In this study, branched Au nanoparticles were synthesized on surfaces of three different supports (glass, ITO, Si-wafer). Parametric study was performed to investigate the effect of reactant concentrations, seed type and pH of the growth media on the quality of products. Optimum conditions were determined for synthesizing nanostructures in high yield and structural purity. Characterization of nanostructures was done by detailed analysis via scanning electron microscope (SEM), energy dispersive X-Ray (EDX) and X-Ray Diffraction (XRD) methods. The analyses showed that all of the nanostructures synthesized at optimum conditions have branched morphologies with sizes of ca. 450 nm and they are well dispersed on the support surface.