The effects of argument-driven inquiry instructional model on 10th grade students' understanding of gases concepts
Argümantasyona dayalı sorgulayıcı eğitim modelinin 10. sınıf öğrencilerinin gaz kavramlarını anlamalarına etkisi
- Tez No: 383098
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı, onuncu sınıf öğrencilerinin gazlar konusundaki kavramsal anlamaları ve kimyaya karşı tutumları üzerine Argümantasyona Dayalı Sorgulayıcı eğitim(ADSE) modelinin etkisini geleneksel yöntemle karşılaştırarak incelemektir. Bu çalışmanın örneklemini Ankara'da bir devlet okulunda öğrenim gören 157 onuncu sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada aynı öğretmene ait altı farklı sınıf yer almaktadır. Sınıflar deneysel ve kontrol grup olmak üzere rastgele atanmıştır. Kontrol gruptaki öğrenciler geleneksel yöntem ile eğitim görürken, deney grubundaki öğrenciler ADSE modeli ile eğitim görmüşlerdir. Çalışma yaklaşık yedi hafta sürmüş, bu sürede tüm öğrencilere Gazlar Kavram Testi-I, iki aşamalı Gazlar Kavram Testi-II ve Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği ilk test ve son test olarak uygulanmıştır. Bunun yanı sıra, deney grubu öğrencilerine uygulama öncesi ve sonrası argümantasyon sürecine dâhil olma veya kaçınmaya yönelik eğilimlerini ölçmek amacı ile Tartışmacı Anketi uygulanmıştır. Uygulama sonrası ise 8 öğrenci ile gazlar konusundaki kavramsal anlamalarını ve kavram yanılgılarını derinlemesine incelemek için yarı- yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Toplanan verileri analiz etmek için çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, ADSE ile eğitim gören öğrenciler gaz kavramlarını anlama ve kimyaya karşı tutumları bakımından kontrol grubu öğrencilerinden istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek sonuçlar elde etmişlerdir. Aynı zamanda, deney grubu öğrencilerinin gaz kavramları ile ilgili daha az kavram yanılgısına sahip olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin mülakat sonuçları bu bulguları desteklemektedir. Bunun yanı sıra, ADSE modeli ile eğitim gören öğrencilerin tartışmaya istekliliklerinde anlamlı bir artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to seek whether there is a significant effect of Argument-Driven Inquiry (ADI) instructional model on 10th grade high school students' conceptual understanding and attitudes toward chemistry as compared to traditional chemistry instruction and to draw conclusion based on the evidence for students' conceptual understandings of gases concepts and attitude toward chemistry between the experimental and traditional groups. The sample of this study consisted of 157 tenth grade students from one public high school at Ankara. Six intact classes of same teacher were participated in this study. The classes were randomly assigned as experimental group and control group. The control groups were instructed by using traditional chemistry instruction, while the experimental groups were instructed by using ADI instructional model. The study was conducted during seven weeks on gases concepts included in the states of matter unit. Gases Concept Test-I (GCT-I), a two tiered Gases Concept Test- II (GCT-II), and Attitude Scale toward Chemistry (ASTC) was administered to all participant as pre-posttests. Moreover, Argumentativeness Scale toward Argumentation (ASTA) was applied only experimental group students before and after the treatment in order to measure a person's tendency to pursue or avoid of argumentation in argumentative situations. After the treatment, semi-structured interviews were applied to 8 students in order to examine the students' conceptual understanding and alternative conceptions in gases concepts clearly. Further, MANCOVA was used to analyze the data and descriptive and inferential statistics were obtained. The results indicated that, experimental group students who were taught by ADI instructional model had statistically significant higher scores than control group students in terms of understanding gas concepts and also attitude toward chemistry. Similarly, the students from experimental group showed less alternative conceptions according to the results of two-tiered posttest after treatment. Students' interview results supported the inferential statistics. In addition, students' who taught ADI instructional model showed a significant increase of willingness to pursue of argumentation.