Design and analysis of a hybrid trailing edge control surface of a fully morphing unmanned aerial vehicle wing
Büyük oranda şekil değiştirebilen bir insansız hava aracı kanadının hibrit firar kenarı kontrol yüzeyinin tasarım ve analizi
  1. Tez No: 383104
  2. Yazar: İLHAN OZAN TUNÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, kanat kamburunu değiştirebilen büyük oranda şekil değiştirebilen bir insansız hava aracı kanadının, hibrit firar kenarı kontrol yüzeyinin, tasarım ve analizi gerçekleştirilmiştir. Kontrol yüzeyinin tasarımı CATIA V5-6R2012 paket programı ile yapılmıştır. Açık hücre ve kapalı hücre adlı iki farklı tasarım, ticari bir yazılım olan ANSYS Workbench v14.0 ile Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak, öncelikle vakum koşullarında yapısal olarak incelenmiştir. Kontrol yüzeyinin ağırlını azaltmak fakat aynı zamanda yapısal güvenlikten de ödün vermeden, malzeme, geometri ve servo motor değişim özellikleri incelenmiştir. İnsansız hava aracının planlanan uçuş profile göre aerodinamik yükler hesaplanmış olup, kontrol yüzeyi bu yükler altında da incelenmiştir. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği analizlerinde aerodinamik çözüm ağı oluşturmak için Pointwise® V17.2R2 paket programı, çözücü içinse Stanford University Unstructured (SU2) V3.2.1 açık kaynak kodlu yazılım kullanılmıştır. Tasarlanan kontrol yüzeyinin hem vakum durumunda hem de aerodinamik yükler altında kanat kamburunu başarıyla değiştirdiği gösterilmiş.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design and analysis of a hybrid trailing edge control surface of a fully morphing unmanned aerial vehicle wing having the ability to perform both camber and decamber morphings were conducted. The design of the control surface was done by CATIA V5-6R2012 package program. Two distinct designs, so-called open cell and closed cell designs were initially analyzed via Finite Element Method by using the commercial software ANSYS Workbench v14.0 in in-vacuo condition. Several trade-off studies including material, geometry and servo actuator feature variations were considered in order to decrease the weight of the control surface while still assuring the structural safety. The designed control surface was also considered as being under the aerodynamic load obtained from the planned flight mission profile of the unmanned aerial vehicle. During the Computational Fluid Dynamics analyses, Pointwise® V17.2R2 package program was used to generate the aerodynamic mesh, and Stanford University Unstructured (SU2) V3.2.1 open-source software was used as a solver. It was shown that the designed control surface is capable of performing both camber and decamber morphings both in in-vacuo condition and under the aerodynamic loading.