Structural analysis of morphing control surfaces
Büyük oranda şekil değiştirebilen kontrol yüzeylerinin yapısal analizi
- Tez No: 463627
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde, hibrid firar kenarlı kontrol yüzeyinin tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiştir. Firar kenarı kontrol yüzeyinin sadece kambur hareketi ve burulma hareketi incelenmiştir. Analiz edilen dört kontrol yüzeyi konfigürasyonu bulunmaktadır. İlk konfigürasyonda, kontrol yüzeyini hareket ettiren servo aktüatörleri kontrol yüzeyinin içinde bulunmaktadır ve kontrol yüzeyinde ön kambur bulunmamaktadır. İkinci konfigürasyonda ise, kontrol yüzeyi ön kamburludur ve servo aktüatörleri kontrol yüzeyinin içinde bulunmaktadır. Üçüncü konfigürasyonda ise kontrol yüzeyini hareket ettiren servo aktüatörler tork kutusunun içinde bulunmaktadır ve kontrol yüzeyi ön kambursuzdur. Son konfigürasyonda ise kontrol yüzeyi ön kambursuz olup, servo aktüatörler tork kutusunun içinde bulunmaktadır. Tüm konfigürasyonlarda, düzgün servo aktüatör seçimi, kontrol yüzeyi hacmi ve tork kutusu hacmi hesaba katılarak yapılmıştır. Tüm konfigürasyonlarda aşağı sapma limiti belirlenmiştir. Tüm konfigürasyonların avantajları ve dezavantajları açıklanmıştır. Kontrol yüzeyinin CAD modeli CATIA V5-6R2012 paket programı kullanılarak çizilmiştir ve sonlu elemanlar analizi ise ANSYS Workbench v14.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, design and analysis of a hybrid trailing edge control surface is performed. Only camber motion and twisting motion of the trailing edge control surface are considered. There are four control surface configurations that are analyzed. For the first configuration, servo actuators actuating the control surface are inside the control surface volume and control surface is without pre-twist. For the second case, the control surface is pre-twisted and actuators are inside the control surface volume. For the third case, servo actuators actuating the control surface are inside the torque box volume and control surface is without pre-twist. For the final case, the control surface is pre-twist but actuators are inside the torque box volume. The proper servo actuator selections for all of the configurations are done by considering the available volumes of the control surface volume and torque box volume. The downward deflection limits of the trailing edge control are determined for all of the configurations. The advantages and disadvantages of all configurations are explained. The CAD model of the control surface is created by using CATIA V5- 6R2012 package software and finite element analyses are done by using ANSYS Workbench v14.0 package software.