Determination of phenolic compounds in Aconitum cochleare woroschin
Aconitum cochleare woroschin fenolik bileşenlerinin tanımlanması
- Tez No: 383103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Aconitum cochleare'nin antioksidan fenolik bileşenleri incelenmektedir. Bilim dünyasında, serbest radikallerle savaşmak için yeni ve etkin antioksidanlar bulmak üzerine, sürekli artan bir baskı vardır. Antioksidan bileşenler arasında, fenolikler en büyük sınıfı oluşturur ve bu nedenle biyokimyasal çalışmalarda önemli bir yer tutarlar. Fenolikler, bazı bitki familyalarında ikincil metabolitler olarak yüksek miktarlarda bulunurlar. Bu familyalardan biri olan Ranunculaceae, pek çok türünde alkaloid ve fenolik bileşenler içermektedir . Aconitum cochleare, Ranunculaceae türlerinden biri olarak daha henüz fenolikleri ve antioksidan kapasiteleri açısından incelenmemiştir; bu nedenle bu çalışmada, bitkinin çiçekli bölümlerinin metanol özütü çıkartılarak fraksiyonlarına ayrılmış ve fraksiyonlara antioksidan kapasite tayin metodları uygulanmıştır. DPPH testi antioksidan kapasitenin araştırılmasında, total fenol miktarı tayini ise hangi fraksiyonda en fazla fenolik içerik olduğunu bulmak için kullanılmıştır. Bununla birlikle, total flavonoid miktar testi, en fazla flavonoid miktarını içeren fraksiyonun tespiti için yapılmıştır. Fraksiyonlar RP-HPLC metodu kullanılarak incelenmiş, bunun sonucunda etil asetat fraksiyonunda diğer maddelerin yanında esculin'in varlığı RP-HPLC kromatogramı ile gösterilmiştir. Fenolik bileşenlerin moleküler ağırlıklarını ispatlama yöntemi olan HR-MS uygulanmasıyla da yine etil asetat fraksiyonunun en yüksek flavanol ve flavonol glikozitlerini içerdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study involves the investigation of antioxidant phenolic compounds in Aconitum cochleare. There is a continuous mounting pressure, in the scientific world, to discover new and potent antioxidants, to combat the free radicals. Among the antioxidant compounds, the phenolics comprise the largest class, and thus hold an important place in biochemical studies. Phenolics are abundantly present in some plant families as secondary metabolites and Ranunculaceae is one of those families that contain alkaloids and phenolic compounds in many of its species. Aconitum cochleare is one of the Ranunculaceae specie which was yet to be exploited for its phenolic components and its antioxidant capacity and thus in this study, the methanolic extract of the flowering parts of this plant was obtained and subjected to fractionation and each of the fractions were subjected to the methods for antioxidant capacity determination. The DPPH test was used to estimate the antioxidant capacity, while determination of total phenol was done to confirm which fraction has the most phenolic constituents. More over total flavonoid contents were determined to find out which fraction has the most flavonoids. Further investigation about fractions was done by RP-HPLC, which showed the presence of esculin in the ethyl acetate fraction, as well as some other compounds, evident from the RP-HPLC chromatograms. For confirmation of the molecular weight of phenolic compounds, HR-MS was employed and by its result it was concluded that ethyl acetate fraction has the highest content of flavanol and flavonol glycoside.