Malign ve benign meme lezyonlarının ayırımında sonoelastografinin tanıya katkısı
Effectiveness of sonoelastography in differentiation of malignant and benign breast lesions
  1. Tez No: 383112
  2. Yazar: SERDAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Meme kanserinde tarama ve tanıda altın standart olarak mamografi ve ultrasonografi tetkikleri kullanılmaktadır. Bununla birlikte meme lezyonlarında istenilen duyarlılık ve özgüllük verilerine henüz ulaşılamamıştır ve gereksiz girişimler sorun olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada B-mod ultrasonografide tespit edilen meme lezyonların malign ve benign ayırımında ultrasonografik elastografinin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya B-mod ultrasonografi ile memesinde lezyon saptanan 81 hasta dahil edildi. Elastografi yöntemi ile elde edilen renkli kodlanmış haritalar değerlendirildi. Kompresyondan önce ve sonra elde edilen sinyaller sonucunda oluşan renk skalası Tsukuba skorlamasına göre değerlendirilerek 5 skora ayrıldı. Tüm lezyonların strain ratio değerleri hesap edildi. Strain ratio değeri incelenen dokunun çevresindeki esneklik değerlerinin incelenen lezyonun esneklik değerlerine oranı olarak kabul edildi. Elastisite skorları ve strain ratio ölçümleri histopatoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. Hastaların yaş ortalaması 51,3±13,1 yıl ve lezyonun ortalama boyutu 16,3±11,9 mm idi. 38 hastanın histopatolojik tanısı malign iken 43 tanesi benign özellikte idi.
Özet (Çeviri)
Mammography and ultrasonography is the gold standard examination for scanning and diagnosis of breast cancer. However, these examinations have not reached the ideal specificity and sensitivity values and so the redundant invasive procedures are still continued to be problematic. In this study we aimed to evaluate the effectiveness of ultrasonic elastography in differential diagnosis of malign and benign breast lesions. In this study we enrolled 81 patients (80 female, 1 male) breast lesions detected by B-mode ultrasonography. Colored coded maps obtained by elastography. Color scale of signals obtained before and after compressions was divided into 5 scores according to Tsukuba score. Strain ratio values defined as the elasticity ratio between the peripheral and inspected tissue were calculated in all lesions. Both elasticity scores and strain ratio measurements were compared with histopathology results. The mean age of the patients were 51.3±13.1 years and the mean size of the lesions were 16.3±11.9 mm. Of the lesions 38 were malign and 43 were benign. Strain ratio values were statistically significantly different between benign and malign lesions. The mean strain ratio values for benign and malign lesions were 1.8±0.9 and 4.3±1.5, respectively. Only one of 43 histopathologically benign patients had 5 elastrography score while seven had 4 and twenty had 5 elastrography score among 38 histopathologically malign patients). Sensitivity, specificity and cut-off values were 78.9% , 90.7% and 2.84, respectively. According to strain ratio cut-off level, 88.2% of malign suspected patients were confirmed as malign and 82.9% of benign suspected patients were confirmed as benign. In conclusion ultrasonic elastography seems to be a practical and alternative technique to distinguish the benign and malign breast lesions and decrease the number of unnecessary biopsies.