Kombine strain ve shearwave (ARFİ) sonoelastografi yöntemlerinin memenin solid lezyonlarının tanıya katkısında, birads sınıflamasında rolü ve meme kanseri moleküler alt grupları ile histopatolojik korelasyonu
The role of combined strain and shear-wave (ARFI) sonoelastography methods indiagnosis and birads classification of the solid lesions of the breast, histopathologyc correlation with molecular subgroups of breast cancer
- Tez No: 533727
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç Bu çalışmada MG ve US'de tespit edilen meme lezyonların malign ve benign ayırımında sonoelastografi (SE) yöntemlerinin etkinliğinin araştırılması ve meme kanseri moleküler alt grupları sonuçları ile karşılaştırılarak korelasyonun olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Yaşları 27-86 arasında değişen, MG ve US ile memesinde solid lezyon saptanan toplam 55 hasta dahil edildi. Strain SE yöntemi ile elde edilen renkli kodlanmış haritalar değerlendirildi. Kompresyondan önce ve sonra elde edilen sinyaller sonucunda oluşan renk skalası Tsukuba skorlamasına göre değerlendirilerek 5 skora ayrıldı. Tüm lezyonların E-ratio değerleri hesap edildi. E-ratio değeri incelenen dokunun çevresindeki esneklik değerlerinin incelenen lezyonun esneklik değerlerine oranı olarak kabul edildi. Shearwave sonoelastografide (SWE) lezyona kompresyon yapılmadan hız ölçümleri elde edildi. Yapılan ölçümler histopatoloji sonuçları ve moleküler alt grupları ile karşılaştırıldı. Bulgular E-index değerlerin ortalaması malign lezyonlarda 3,9±0,8, benign lezyonlarda 2,6±1,2 ve E-ratio değerlerin ortalaması malign lezyonlarda 5,4±3,2, benign lezyonlarda 3,0±2,5 olarak ölçülmüştür. Lezyonların shearwave hız ölçümlerinin ortalama değerleri malign lezyonlarda 3,3±0,8, benign lezyonlarda 2,1±1.5 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective The purpose is to evaluate the diagnostic performances of sonoelastography methods in the differentiation of malignant and benign breast lesions and to determine whether the correlation with the results of breast cancer molecular subgroups. Material and method A total of 55 patients whose ages ranged from 27-86 and had a breast lesion after mammography and breast USM examination were included in the study. Color scale of signals obtained before and after compressions was divided into 5 scores according to Tsukuba score. E-ratio values defined as the elasticity ratio between the peripheral and inspected tissue were calculated in all lesions. During shearwave sonoelastography evaluate speed measurement without compression to the lesion. All measurements were compared with histopathologic results and molecular subgroups. Results The mean E-index values were 3.9 ± 0.8 in malignant lesions, 2.6 ± 1.2 in benign lesions and E- ratio values were 5.4 ± 3.2 in malignant lesions and 3.0 ± 2.5 in benign lesions. Mean values of shearwave velocity measurements of the lesions were 3.3 ± 0.8 in malignant lesions and 2.1 ± 1.5 in benign lesions.