Trakya, Kıyıköy monografyası
Thrace, Kıyıköy monography
- Tez No: 96124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kıyıköy, Doğu Trakya sınırlan içinde, Karadeniz'in kıyısında kurulmuş geçmişi çok eskilere giden bir yerleşim yeridir. Kasaba ve çevresinin tarihi çok eskilere gitse de elimize bununla ilgili açıklayıcı bilgiler mevcut değildir ve zaten günümüzde bunları açıklığa kavuşturacak esaslı bir kazı çalışması da yapılmamıştır. Kıyıkö/ün eski adı Midye'dir ve kasaba bugünkü yerine Salmydessos'tan taşınmıştır, fakat Salmydessos'un yeri tam olarak belli değildir. Bu konuda değişik görüşler öne sürülmüş, sonunda bugünkü Midye'nin yakınlarında olduğuna ortak kanaat getirilmiştir. Salmydessos kenti geçmişte daima ünlü olmuştur ki bölge Milattan Önceki çağlarda hırçın ve uğursuz ününe rağmen Yunanlıların ilgisini çekmiştir. Salmydessos'un ilk halkları Thynler ve bunların akrabaları Tranipsafardır, en azından 5.y/dan itibaren de Astlar burada hakimiyet kurmuşlardır. Salmydessos ve Midye (Kıyıköy) tarihi, Trakya tarihine bağlı olarak hareketli bir durum gösterir ve gerek Salmydessos, gerekse Midye birçok istilaya uğramıştır. Farklı dönemlere ait eserleri içinde banndıran Kıyıköy, geçmişteki zenginliğini ispatlar durumdadır: Kasabanın doğusunda deniz kıyısındaki Kybele kutsal alanı, yine kuzeybatıda bulunan Toplarönü tümülüsü ve müzelere giden çeşitli eserler Antik dönem zenginliğinin kanıtıdır; Bizans döneminde önemli bir Hac merkezi konumunda olan mağara manastırı, yapılış tarzı ile Trakya'da en kaliteli örnektir ve buradaki işçilik yüksek düzeydedir; Türk döneminde Kıyıköy'ün gemi yapımında kullanılması bu dönemde de önemli olduğunu gösterir. Günümüzde artık eski hareketli tarihinden uzak olan kasaba yavaş yavaş bir turizm yeri merkezi olma çabası içindedir. Anahtar Kelimeler 1-Trakya 2-Salmydessos 3-Midye 4-Kıyıköy 5 Monografya
Özet (Çeviri)
Kıyıköy is a residence area which was established on the Black Sea coast and its history dates far back. Although the history of the town and its environs date far back, there isnt enough explanatory information about it and up to now there have not been any excavation that might bring the history of the town to light. The ancient (archaic) name for Kıyıköy was“Midye”and the town was moved to its present place from Salmydessos, but the exact place of Salmydessos is not known and various opinions were put forward about it and finally there has been a joint decision that it had been near today's Midye. In ancient times (history) Salmydessos had always been famous and ins pite of its peevish and inauspicious reputation it attracted the attention of the Greeks. The first inhabitants of Salmydessos had been the Thyns and their next of kin ttie Tranipsas, and at least after the fifth century the Asts gained dominance there. The history of Salmydessos and Midye (Kıyıköy) is hectic in accordance to the history of Thrace and both Salmydessos and Midye were invaded several times. Kıyıköy which shelters works of art of various periods is in a state that proves its wealth in history. The Kybele (Artemis) holy area at the sea side in the east, the Toplarönü tumulus in the north-west and various works of art which were handed to Museums are evidences for its wealth in the ancient times. The cave monastery which had been an important Pilgrimage center in the Byzantine period is with its style of construction one of the finest examples of its kind in Thrace and the workmanship is of high quality. The use of Kıyıköy as a shipbuilding yard in its Turkish period shows its importance in this period. Today the town is far from its active history and is slowly becoming a place for tourism. Key words 1- Thrace 2- Salmydessos 3- Midye 4- Kıyıköy 5- Monography