The role of cytokines in the pathogenesis of Crimean Congo Hemorrhagic Fever (CCHF)
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının patogenezinde sitokinlerin rolü
- Tez No: 383121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) keneler tarafindan taşınan, Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirus cinsinden bir virüsün neden olduğu infeksiyondur. Asya, Afrika ve Avrupa'da tanımlanmış olan bu hastalığın patogenezi tam olarak anlaşılamamakla birlikte, diğer viral kanamalı ateşlerin mekanizmalarıyla benzerlik gösterir. Hastalığın semptomları, virüsün indüklediği konak faktörleri ya da vireminin sebep olduğu sitokin fırtınası ile direkt olarak ilişkilendirilememiştir. Bu çalışmada, hastalığın farklı dönemlerinde alınan serumların analizi ile sitokinlerin KKKA hastalığının patogenezindeki rolünün gösterilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) is caused by infection with a tick-borne virus (Nairovirus) in the family Bunyaviridae. The disease was described in Asia, Africa and Europe. Pathogenesis of the CCHF is poorly understood, but the mechanism is similar to the other viral hemorrhagic fevers and the dramatic outcome of the disease cannot be directly associated with the virus induced host factors or the cytokine storm caused by the viremia. In this study, we aimed to show the role of cytokines in the pathogenesis of the CCHF by studying the serum samples at the different stages of the disease.