Trabzon Özel İmperial Hastanesi Diyet Polikliniği'ne başvuran 20-64 yaş kadınlarda antropometrik ölçümler, kan biyokimyasal değerleri, kronik hastalık durumu ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluating the antropometric measurements, biochemical rates of blood, chronical disease state and life quality of women between the age 20-64
  1. Tez No: 383157
  2. Yazar: AYCA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AKSOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Toplumdaki bireylerin kendi sağlıklarını korumaları ve geliştirmeleri için olumlu sağlık davranışı kazanarak kendi sağlıklı yaşam biçimlerini oluşturmaları gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tanımına göre sağlık yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması durumu değil, fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlığın temeli yeterli ve dengeli beslenmedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu obezite başta olmak üzere pek çok kronik hastalıkların görülme olasılığı artmaktadır. Kronik hastalıklar insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Kronik hastalığın türü ne olursa olsun bireylerin günlük yaşam aktivitelerini yapamamasına, hastaların fiziksel iyilik halinde bozulmalara ve yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Günümüzde diyete bağlı kronik hastalıkların; ölümlerin %60'ında, hastalıkların %46'sında temel neden olduğu belirtilmekte ve 2020 yılında gelişmekte olan ülkelerde görülen toplam ölümlerin %71'inin iskemik kalp hastalıkları, %75'inin inme, %70'inin diyabet nedeniyle olacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada Trabzon'da özel bir hastanenin diyet polikliniğine başvuran 20-64 yaş kadınlarda antropometrik ölçümler, kan biyokimyasal değerleri, kronik hastalık durumu ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 1Mayıs-1Ağustos 2014 tarihleri arasında diyet polikliniğine başvuran 156 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler toplanmasında anket formu ve SF 36 yaşam kalitesi ölçeği ile katılımcıların yaşam kalitesi düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin vücut ağırlığı ortalaması 82,4±19,59 kg dır. Katılımcıların %83,3'ünün bel çevresi değerleri yüksek risklidir. Bel / kalça oranları ile bel/boy oranlarının hastalıklar arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Açlık kan glikozu ile diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yaşam kalitesini değerlendirmek için SF 36 kullanılmıştır. Yaşam kalitesi ölçeği fiziksel fonksiyon alt boyutu en yüksek ortalamaya sahipken sosyal fonksiyon alt boyutu en düşük ortalamaya sahiptir.
Özet (Çeviri)
To protect and improve their own health, individuals in the society must create healty life styles by gaining positive health attitude. According to the definition of World Health Organization (WHO), health does not only mean the lackness of diseases or disabilities,but it also means the physical, socialand psychological health. The base of health is adequate and balanced diet. Chronical diseases affect human life negatively. Whatever the type of chronical disease is, it causes people not to be able to perform their daily activities, the distortion of people's health and adverse impact on quality of life. Nowadays, it is said that chronical diseases due to eating habits cause %60 of deaths, %46 of diseases and it is estimated that in 2020, % 71 of total deaths in developing countries will occur due to is chemic hearth diseases,%75 of them will occur due to stroke ,% 70 will occur due to diabetes. The aim of this study is to evaluate the antropometric measurements, biochemical rates of blood,chronical disease state and life quality of women between the age of 20-64, who have consulted to dietary clinic of a private hospital in Trabzon. This study has been conducted with 156 participants who have consulted to dietary clinic between the dates of 1st May- 1st August 2014. To gather data about the levels of participants' life qualities, questionnaire form and SF 36 life quality scale have been used. The average weight of the people that have joined the study is 82,4-19,59 kg.%83,3 of rates of participants' waist circumferenceare in high risk.Waist/height and waist/hipwas not found a statistically significant relationship between. A significant relationship has been determined between fasting blood glucose and diabetes and cardiovasculer diseases. A significant relationship has been determined between waist/hip rates and hypertension, between typroid and other diseases, between waist/height rate and typroid, between BKİ and diabetes and cardiovasculer diseases. SF36 was used to evaluate the quality of life.Quality of life scale physical function subscale while the highest average social functioning subscale has the lowest average.