Özel Trabzon Ata Koleji öğrencilerinin uyum düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 54577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel Trabzon Ata Koleji öğrencilerinin genel uyum düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu ana amacın yanında cinsiyet, eğitim düzeyi, kardeş sayıları ve sınıf düzeyleri gibi değişkenlerin genel uyum ve başarı düzeyleri arasındaki ilişki üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Araştırma, özel Trabzon Ata Koleji'nde okuyan 91 öğrenci üzerin de yapılmıştır. Tarama yönteminin kullanıldığı bu araştırma bir ilişkisel tarama modeli ile olup; genel uyumla ilgili veriler özgüven tarafından geliştirilen“Hacettepe Kişilik Envanteri”ile toplanmış; akademik başarıyla ilgili veriler ise“öğrenci Kişisel Dosya”larından elde edilmiştir. Çeşitli değişkenlere göre elde edilen genel uyum ve akademik başarı düzeylerine yönelik veriler önce t-testi ve varyans analizi teknikleri kullanılarak incelenmiş; daha sonra yine değişkenlere göre genel uyum ve akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişki korelasyon tekniği ile araştırılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular aşağıdaki şekilde özetlenmiştir: 1. Tüm lise öğrencilerin genel uyum ile akademik başarı düzeyleri a- r asında olumlu (pozitif) fakat zayıf bir ilişki bulunmuştur. 2. Erkek öğrencilerin genel uyum ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin kız öğrencilere nazaran pozitif ve daha güçlü olduğu bulunmuştur. VI3. Ortaokul öğrencilerin genel uyum ile akademik başarı düzeyleri a- r asında lise öğrencilerine nazaran olumlu ve daha güçlü bir ilişki bulunmuştur. 4. En çok iki kardeş olan öğrencilerin genel uyum ile akademik başarı düzeyleri arasında çok kardeşli öğrencilere nazaran pozitif ve da ha güçlü bir ilişki bulunmuştur. 5. Sınıflar arasında, pozitif olup en güçlü genel uyum ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin lise son sınıfta; negatif ve güçlü genel uyum ve akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin ise lise birinci sınıfta olduğu bulunmuştur. 6. Kız öğrencilerin genel uyum düzeyinin erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. 7. Kız ve erkek öğrenciler arasında akademik başarı düzeyi açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı bulunmuştur. 8. Ortaokul öğrencilerin genel uyum düzeyinin lise öğrencilerden da ha yüksek olduğu bulunmuştur. 9. Ortaokul öğrencilerin akademik başarı düzeyinin lise öğrencilerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. 10. En çok iki kardeş olan öğrenciler ve çok kardeşli öğrenciler arasında genel uyum düzeyi açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı bulunmuştur. 11. En çok iki kardeş olan öğrencilerin akademik başarı düzeyi çok kardeşli öğrencilerden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to point out the relation between the general adjustment and academic achievement levels of the students of Trabzon Private Ata College. In addition to this main aim the effects of same variables such as sex, level of education, number of brothers, level of grade of the students were searched. Hacettepe Personality Inventory designed by özgüven was administered to 91 students who were the group of research. Comparison were made with the help of statistical methods such as correlation techniquie, t-test and variance analysis at the 0.05 level of significance. Findings were summarized in this research as follows: 1. A positive but weak relation was appeared between the general adjustment and academic achievement levels of all high school students. 2. The relation between the general adjustment and academic achievement levels of male students was appeared positive and stronger than female students. 3. The relation between the general adjustment and academic achievement levels of secondary schools students was appeared positive and stronger than high school students. 4. The relation between the general adjustment and academic achievement levels of the maximum two brothers was appeared positive and stronger than having many brothers. VIII5. Among six grades, the positive and strongest relation between the general adjustment and academic achievement levels of the grade- 11th was appeared. The results showed that negative and strong relation was found at the grade-9th. t-test results indicated that; 6. General adjustment level of female students were significantly higher than male students. 7. Academic achievement level weren't significantly difference between male and female students. 8. General adjustment level of secondary school students were significantly higher than high school students. 9. Academic achievement level of secondary school students were significantly higher than high school students. 10. General adjustment level weren't significantly difference between the maximum two brothers and having many brothers students. 11. Academic achievement level of the maximum two brothers students were significantly higher than having many brothers students.