Çocukluk çağında ürtiker ile çocuk acil polikliniğine başvuran hastaların klinik ve etiyolojik özelliklerinin araştırılması
Evalution of clinical and etiologic characteristics of urticaria in children admitted to emergency room
- Tez No: 383156
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSIN SAÇKESEN, DOÇ. DR. ÖZGE UYSAL SOYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ürtiker sık görülen bir deri hastalığıdır ve çocuk acil polikliniğine en sık başvuru nedenlerindendir. Bu çalışmanın amacı ürtikerin en sık nedenlerini, hastaların klinik özelliklerini belirlemek, tedavi seçeneklerini değerlendirmek ve ürtiker nedeniyle acil polikliniğine tekrarlayan başvuru nedenlerini araştırmaktır. Çalışmaya 1 Ocak 2013 - 31 Aralık 2013 tarihleri arasında ilk başvuruda ICD10 sistemindeki ürtiker kodu L50 ile değerlendirilen hastalar dahil edildi. Retrospektif olarak hastaların başvurudaki tıbbi hikayelerini, demografik özelliklerini, fizik inceleme ve laboratuvar bulgularını içeren anket dolduruldu. Ürtiker nedenleri enfeksiyon, ilaç, besin, böcek sokması, polen, kan ürünleri, aşılar ve diğerleri olarak sınıflandırıldı. Enfeksiyon tanısı hikaye ve fizik inceleme ile konulurken; ilaç, besin ve böcek sokmasına karşı allerji tanısı anafilaksi öyküsü, spesifik IgE düzeyleri, deri prik testleri ve provokasyon testleri ile konuldu. Retrospektif olarak incelendiğinde hikaye ve fizik inceleme sonucu L50 kodu ile ürtiker tanısı alan 465 hasta [5 yaş (2.0-9.0, ortanca (ÇAA)] çalışmaya dahil edildi. Hastaların %88'i ilk ürtiker atağı, %11'i tekrarlayan ürtiker, %1'i ise kronik ürtiker nedeniyle başvurdu. Hastaların %9'unda sadece anjiyoödem, %13,3'ünde ürtiker ve anjiyoödem birlikte bulunmaktaydı. En sık şüphelenilen ürtiker nedenleri sırayla %18,1 enfeksiyon, %14 ilaç, %8 besin, %3 böcek sokması, %0,4 kan ürünleri, %0,4 aşı ve %0,4 havuz suyu idi. Hastaların %53,5'inde ürtikere neden olan olası etken tanımlanamadı. Testler sonrasında besin allerjisi tanısı 11 çocukta, ilaç allerjisi sekiz çocukta ve venom allerjisi tanısı bir çocukta kondu. En çok tercih edilen ajan oral antihistaminik iken hastaların %46'sına tedavide oral steroid verildi. Ürtiker çocukluk çağında aileler için hayati tehlike korkusu yaratan ve tıbbi yardım ihtiyacı hissettiren, çocuk acil polikliniklerine en sık başvuru nedeni olan hastalıklardan biridir. Bu çalışmada çocukluk çağında en sık ürtiker nedeni olarak enfeksiyonlar, ikinci sırada besinler ve üçüncü sırada ilaçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Urticaria is a common skin condition and is one of the major causes for the admissions to the emergency room. We aimed to identify the common causes of urticaria, clinical characteristics of patients and determine the treatment choices and measures to prevent the recurrent admissions to the emergency room for urticaria. The urticaria code, L50, in the ICD system is used for the selection of children with the diagnosis of urticaria during one year (1 January 2013 - 31 December 2013). Medical records concerning history and laboratory tests as well as direct phone call made with parents for the etiology of urticaria were noted. The causes of urticaria were classified as infections, drugs, foods, insect stings, blood products, vaccines and others. The diagnosis of infection was based on symptoms and physical examination whereas the diagnosis of food/drug/venom allergy was based on the history of anaphylaxis, sIgE levels, skin prick tests and challenge tests. A total of 842 children had a diagnosis of urticaria, L50 code. We obtained data concerning urticaria from 465 children [5 yrs (2.0-9.1, median (IQR)]. The majority of the children (88%) were referred for urticaria for the first time and the remaining cases had recurrent urticaria (11%) and chronic urticaria (1%). The triggering factors as infections (18%), drugs (14%), foods (8%), insect stings (3%), blood products (0,4%), vaccines (0,4%), dye (0,4%) and swimming pool (0,4%) were reported as the cause of urticaria. In 53,5% of patients, probable etiologic factor for urticaria could not be identified. After the allergic work-up, the diagnosis of food allergy (n=11), drug allergy (n=8) and venom allergy (n=1) were made in 3,2% of children with urticaria. Urticaria is a distressing disease due to fear of life-threatening condition during childhood and an important cause of admissions to emergency room. Infection is determined as the most frequent cause of urticaria followed by food and drug allergies as second and third causes of urticaria in childhood