İstanbul'un Trakya ve Anadolu yakasında yaşayan Triturus vulgaris (Linneaus, 1758) populasyonlarının biyometrik özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 76344
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Triturus vulgaris (L., 1758)'in İstanbul'un Trakya ve Anadolu yakasındaki populasyonlarının biyometrik özellikleri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan kuyruklu kurbağalar İstanbul'un Trakya ve Anadolu yakasında tespit edilen 1 1 lokaliteden toplanmıştır. Toplama elle yakalama ve 20 cm çaplı bir atrapla gerçekleşmiştir. Yakalanan numuneler kavonozlara konulup % 20'lik formaldehit'te muhafaza edilmiştir. Toplanan numunelerin biyometrik ölçümleri yapılmıştır. Anadolu ve Trakya yakasına ait değerler birbirleriyle karşılaştırılmış ve“t”testi ile önem kontrolü yapılmıştır. Her iki bölgede elde edilen biyometrik ölçümler arasında önemli farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Farklılık katsayısı bağıntısı ile alttür durumları kontrol edilmiştir. Böylece İstanbul Boğazı'nın izolasyon etkisi incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the biometric properties of Triturus vulgaris (L., 1758) populations that is found in both the Anatolian and the Thrace parts of the Istanbul were compared. The tailed frogs, in this resarch, were collected from 11 stations indicated from Anatolian and Thrace parts. The collection was made by catching with hand and 20 cm diameter traps. The samples were collected in glass container and fixed with 20 % formaldehyde. The biometric measurements of the samples collected were done. The values of Anatolian and Thrace parts were compared and by using“t”test the importance control were done.Important differences were found in biometric measurements on both areas. In addition Coefficient of Difference formula was used to test the subspecies status. As a result, the isolation effect of Bosphorous was evaluated.