Başlangıç okluzal çürüklerin tedavisinde kullanılan iki farklı nanokompozitin klinik performanslarının değerlendirilmesi: İki yıllık takip
Clinical performance of two different nano composites in initial occlusal caries : Two years results
  1. Tez No: 383175
  2. Yazar: ASLI BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN MESERRET BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Berber A. Başlangıç okluzal çürüklerin tedavisinde kullanılan iki farklı nanokompozitin klinik performanslarının değerlendirilmesi: iki yıllık takip. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tedavi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2015. Bu çalışmada; başlangıç okluzal çürüklerin tedavisinde kullanılan nanokompozitlerin 2 yıllık klinik performanslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan bireyler, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Kliniğine başvuran, en az 2 adet başlangıç okluzal çürüğü bulunan hastalar arasından seçildi (yaş aralığı 18-30). Restore edilecek dişler görsel muayene yöntemi ile değerlendirildi. Radyografilerin incelenmesinden sonra DIAGNodent pen ile ölçümler yapıldı. Dişlere; minimal invaziv okluzal kavite preparasyonu yapıldıktan sonra kondanse edilebilen bir nanokompozit (Quixfil, Dentsply) ve akışkan nanokompozit (SureFil SDR Flow, Dentsply) üretici firmanın önerileri doğrultusunda kullanıldı. Çalışmaya katılan 23'ü kadın 20'si erkek olmak üzere 43 gönüllü bireye 356 adet restorasyon yapıldı. Kompozit restorasyonlar, başlangıç, 6., 12., 18., 24. aylarda modifiye USPHS kriterlerine göre değerlendirildi. 24 ay sonunda 38 hastada 316 adet restorasyon değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme için“Pearson Chi-square”,“Fisher Exact”ve“Cochran Q”testleri kullanıldı (p0.05). Her grubun kendi içinde, kenar uyumu, kenar renklenmesi, anatomik form ve hassasiyet kriterlerinin zaman içindeki değişimi anlamlıyken (p0.05) Bu çalışmada her iki rezin kompozitin başlangıç okluzal çürüklerin tedavisinde klinik olarak kabul edilebilir bir performans gösterdiğisonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Berber A. Clinical performance of two different nano composites in initial occlusal caries : two years results. Hacettepe University Health Science Institute PhD Thesis in Restorative Dentistry, Ankara, 2015. The purpose of this study was to evaluate the two-year clinical performance of one condansable nano composite and one flowable nanocomposite in minimal occlusal cavities. Patients were selected from who visiting the Hacettepe University School of Dentistry Department of Restorative Dentistry for the teratment of occlusal caries (age range 18-30 years). At the beginning of treatment, teeth were diagnosed by visual inspection with a mirror and lesions were evaluated with periapical and bitewing radiographs. After that to achieve standardization measurements were made with the DIAGNOdent Pen. Twenty male andtwenty-three female subjects participated to study. A total of 356 occlusal cavities were restored with condansable nano composite (Quixfil, Dentsply) and flowable nano composite (SureFil SDR Flow, Dentsply) according to manufacturers' instructions. All restorations were placed by one operator. The restorations were evaluated clinically within 1 week after placement and after 6., 12., 18., 24. months using modified USPHS criteria by one examiner. At the end of 24 months; in 38 patients 316 restorations were evaluated. Statistical analysis was completed using Pearson Chi-square, Fisher- Exact and Cochran Q tests (p0.05). There were significant differences between time zones with each restoration group for marginal adaptaion, marginal discoloration, anatomic form, post operative sensitivity (p0,05). It was concluded that; different types of resin composites demonstrated acceptable clinical performance in initial occlusal caries.