Çocuklarda hematopoietik kök hücre transplantasyonunda egzersiz programının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of exercise programme on pediatric stem cell transplantation
  1. Tez No: 383195
  2. Yazar: VESİLE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, çocuklarda hematopoietik kök hücre transplantasyonu (HKHT) sırasında ve sonrasında uygulanan egzersiz programının etkinliğini belirlemek ve bu alanda oluşturulan egzersiz programlarına katkı sağlamak amacı ile gerçekleştirilmiştir. HKHT uygulamasına karar verilen 3-17 yaşları arasındaki 22 çocuk müdahale ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Çocukların fiziksel fonksiyonları, fonksiyonel performansları, klinik durumları, depresyon, günlük yaşam aktiviteleri, çocuk ve bakım verenlerin yaşam kaliteleri HKHT öncesi, taburculuk ve bir ay sonraki kontrollerinde değerlendirilmiştir. Müdahale grubuna hastanede yattıkları süre boyunca haftada 5 gün; kuvvetlendirme, endurans, germe ve gevşeme egzersizlerinden oluşan egzersiz programı uygulanmış ve taburculukta ev programı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness of applied exercise programme during and after hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) and, contribute to the implementation of the exercise programmes in this field. 22 children between 3-17 years of age who were decided to HSCT, were divided in two groups as intervention and control group. Children's physical function, functional performance, clinical status, depression, activities of daily life, childrens' and caregivers' quality of life were assessed before HSCT, at the discharge and one month after. The exercise programme consisting of strengthening, endurance, stretching and relaxation exercises were implemented to the intervention group, five days a week, throughout hospitalization and at the discharge they were given home programme.