Database development for tsunami information system
Tsunami uyarı sistemi için veri tabanı geliştirilmesi
  1. Tez No: 383211
  2. Yazar: KORAY KAAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tsunamiler kıyılarda yarattığı canlı hayatına karşı tehlikesi, ekonomiye ve kıyıdaki yaşama maddi olarak etkisi ve sular çekildikten sonra yarattığı çeşitli sağlık sorunlarıyla, insan oğlu ve evriminin doğal düşmanlarından biri olarak düşünülür. Tsunami olgusu son zamanlarda Japonya gibi her türlü ölümcül deprem ve tsunamiye hazırlıklı olan bir ülkede bile etkili olabildiyse, her geçen gün gelişen teknolojik ve tarihi bilgileri kullanıp genel bir uyarı oluşturmak önemli bir yer kazanmaktadır. Bu çalışmada yukarıdaki nedenlerden dolayı bir tsunami uyarı sistemi için veri tabanı oluşturulması planlanmış ve tartışılmıştır. Çalışmada öncelikle tarihi tsunamilerin incelenmesi; belirlenen tehlikeli tsunamilerin günümüz coğrafyasında benzetimlerinin yapılması; tarihi tsunamiler ve benzetimlerin sonuçlarının değerlendirilmesi; değerlendirmeler sonucunda uyarı sistemi için bu bilgileri kullanan bir veri tabanının ve basit bir yazılımın oluşturulması yolları izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tsunamis are believed to be one of the natural enemies of human kind and evolution as the damage it gives at the shores can be described as lethal in means of loss of lives, tangible damage to the economy and concrete living on the shore, threat to health in variety of sicknesses after drawdown of water. Since this phenomena has been lethal lately even in a country like Japan which was prepared for any fatal earthquakes and tsunamis, it is in great importance to use the technology and history in accordance to create a public warning in time. For this purpose, in this study, the development of a database for a simple tsunami warning system is discussed. The methodology consists of defining the lethal historical tsunamis in the area, simulating possible most dangerous tsunami scenarios, evaluating the post effects of the simulated tsunamis, creating basis for developing an informative system in correlation with formerly simulated tsunami scenarios