Flexible multibody analysis using absolute nodal coordinate formulation
Mutlak nodal koordinate formülasyonu kullanılarak esnek uzuvlu çoklu cisim sistemlerin analizi
- Tez No: 383232
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. SITKI KEMAL İDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yüksek esnekliğe sahip çoklu cisimlerin hareket ve deformasyon analizlerinde mutlak nodal koordinat formülasyonu (MNKF) kullanılmaktadır. Bu amaçla düzlemsel kiriş elemanlarından oluşan çoklu cisim sistemler dikkate alınmıştır. Konvansiyonel MNKF kullanılan düzlemsel kiriş elemanlarının sonlarında iki adet düğüm noktası bulunmaktadır.Her bir eleman dört adet genel koordinat ve dört adet de eğim olmak üzere toplam sekiz adet serbestlik derecesine sahiptir.Bu çalışmada ikinci dereceden şekil fonksiyonları ve yeni düğüm nokta düzeni kullanılarak düzlemsel bir MNKF kirişelemanı tipi geliştirilmiştir.Yeni elemanda kiriş pozisyonunu ve şeklini tanımlamak için açı veya eğim kullanılmamış, ancak elemana yeni bir düğüm noktası eklenmiştir. Geliştirilen elemanda toplam altı adet serbestlik derecesi bulunmaktadır.Daha az sayıda serbestlik derecesi ve ikinci dereceden şekil fonksiyonlarının kullanılması sebebiyle eleman formülasyonu basitleşmiştir.Yeni eleman tipi ve konvansiyonel MNKF eleman tipinin performanslarını karşılaştırmak için analizler yapılmıştır.Bunun yanında az esnek ve çok esnek dört çubuk mekanizmaları için çeşitli durumlarda analizler gerçekleştirilmiştir. Analizlerde MNKF eleman tipleri ve yüzen referans takımı formülasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The motion of the planar flexible multibody system with large deformation is analyzed by using the absolute nodal coordinate formulation (ANCF). For this purpose, flexible multibody systems consisting of beams are considered. In the conventional planar ANCF beam elements, there are two nodes located at the ends. Each element has eight degrees of freedom which consist of four global coordinates and four global slopes. In this study, a planar beam element is developed with quadratic shape functions and new nodal configuration by using ANCF. In the developed element, an additional node is introduced to define the orientation and the shape of the beam so that neither angles nor slopes are used. At each element, six degrees of freedom exist. Since reduced degrees of freedom and quadratic shape functions are used, the element formulation is simplified considerably. Comparisons have been made between the developed beam element and the conventional ANCF beam element to see the performances. Also, four-bar mechanism analyses have been made for small and large deformation cases by using ANCF beam element types and the floating frame of reference formulation.