Farklı sıvılarda bekletilen üç farklı protez kaide materyalinin termal siklus uygulanarak renk stabilitesi ve yüzey pürüzlülüğünün karşılaştırılması
A comparison of color stability and surface roughness of three different denture base materials using thermocycling and after storage in different solutions
- Tez No: 857725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DİKİCİER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Tam ve kısmi dişsizlikte fonksiyonları geri kazandırmak için hareketli protezler kullanılır. Hareketli protezlerin en önemli unsurlarından biri kaidedir. Bu tez çalışması kaide materyallerinin termal döngü ve renklendirme solusyonlarında bekletme sonrası renk ve pürüzlülük durumlarının değerlerinin amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada kaide materyali olarak kullanılan 3 farklı materyalin termal döngü işlemi ve renklendirici solüsyonlarda bekletme sonrası renk ve pürüzlülük değişimleri incelenmiştir. Çalışmada kullanılan materyaller Polimetilmetakrilat (PMMA), Poliamid (PA) ve Polietereterketondur (PEEK). Her materyal çeşidinden 3mm kalınlık ve 10 mm çapında disk şeklinde 60 örnek hazırlanmıştır. Hazırlanan örneklerin pürüzlülük(PCE-RT 10) ve renk değerleri (Landtek kolorimetre) kaydedilerek rastgele seçilen 30'ar örnek 5000 döngü süren yaşlandırmaya tâbi tutulmuştur. Termal döngü sonrası materyaller 10 örneklik gruplara ayrılarak 3 farklı solüsyonda (distile su, kahve ve vişne suyu) 7 gün süreyle bekletilmiştir. İstatistiksel değerlendirme Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (Windows için SPSS 20.0) ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda bütün materyallerde renk değişikliği tespit edilmiş ancak materyaller birbirinden farklı sonuçlar vermemiştir. Termal döngüye tâbi tutulan ve tutulmayan materyaller karşılaştırıldığında termal döngüye tâbi tutulmanın PMMA için anlamlı sonuç oluşturduğu diğer materyallerde farklılık yaratmadığı görülmüştür. Materyallerden bağımsız olarak kahvenin en yüksek renklenmeye neden olduğu belirlenmiştir. Termal döngü uygulanan örneklerde L*, a* ve b* değerlerindeki değişim PMMA ve PEEK için anlamlı bulunurken, PA materyali için anlamlı bulunmamıştır. Pürüzlülük final değerleri karşılaştırıldığında materyaller arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Termal döngü ve solüsyolarda bekletme işleminin renklenme ve pürüzlülük değişimi yarattığı fakat hem renklenme hem pürüzlülük değerlerinin materyaller arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Removable prostheses are used to restore function patients with complete and partial edentulism. Denture base is one of the most important parts of removable prostheses. This thesis study aims to compare the color and roughness conditions of base materials after thermal cycling and storage in different solutions. Materials and Methods: In this study, the color and roughness changes of 3 different base materials were investigated after thermocycling and storage in different solutions. The materials used in the sudy are polymethylmethacrylate, polyamide and polyetheretherketone. From each material 3 mm-thick and 10 mm-diameter 60 sample were prepared. The roughness (PCE-RT) and color (Landtek colorimeter) values of the samples were recorded and randomly selected 30 samples were aged for 5000 cycles and the measurements were repeated. After thermocycling, the materials were divided into three groups (n=10) and kept in 3 different solutions (distilled water, coffee and cherry juice) for 7 days. Analysis were determined with the Statistics Package for Social Sciences (SPSS 20.0 for Windows). Results: As a result of the study, color change was detected in all materials. There were no significantly different results between the material types. When thermocycled and non-thermocycled materials were compared, it was observed that while thermal cycling significantly affected to color change for PMMA, and not affected for PA and PEEK. Regardless of the material type, it was determined that coffee caused the highest coloration. The changes in L*, a* and b* values in the thermocycled samples found significant for PMMA and PEEK, but not for PA material. When the final roughness values were compared, the difference between the materials was found to be statistically significant. xviii Conclusion: It was concluded that thermal cycles and storage in different solutions caused coloration and roughness changes, but both coloration and roughness values did not create a statistically significant difference between materials